Některé školy v těchto dnech zavírají své brány a učit se nebude, kvůli chřipkovým onemocněním totiž lavice značně prořídly. Protože značná část dětí ve vyučování chyběla i proto, aby se bacily nešířily dál, celá řada škol se rozhodla vyhlásit chřipkové prázdniny.

Ve Frýdku-Místku chřipka nejhůře postihla 2. základní školu na ulici Jana Čapka na sídlišti Slezská, kde zůstalo zdravých jen 41 procent žáků a 59 procent jich leží doma nemocných. Ředitel školy proto vyhlásil chřipkové prázdniny na celý tento týden.

O něco málo lépe je na tom 5. základní škola na ulici Elišky Krásnohorské ve Frýdku, kde je nemocných 35 procent dětí. „Na 5. základní škole mají děti volno od pondělka 23. do středy 25. listopadu. Od středy 25. do pátku 27. listopadu pak budou mít volno děti na sousední 9. základní škole,“ pověděla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková. „Třicetiprocentní nemocnost hlásí i základní škola Lískovec, kantoři jsou zde ale zdraví, proto škola o uzavření prozatím neuvažuje,“ konstatovala mluvčí. Na ostatních školách se nemocnost pohybuje okolo 20 procent. „Naopak téměř bez absence je základní škola ve Skalici, kde jsou podle tamní ředitelky Věry Melichaříkové všichni zdrávi,“ dodala Jana Matějíková.

„Situaci ve školách od minulého týdne monitorujeme. Jsme v každodenním spojení s řediteli škol a operativně řešíme stav, který ve školských zařízeních panuje. Ředitele škol nabádáme k tomu, aby situaci pečlivě zvážili a v případě nemocnosti nad 20 procent školu uzavřeli. Město může uzavření školy jen doporučit, konečné rozhodnutí ale záleží na řediteli školy, který protiepidemická opatření konzultuje s Krajskou hygienickou stanicí Moravskoslezského kraje,“ vysvětlil náměstek frýdecko-místecké primátorky Petr Cvik.

Ve Frýdlantu nad Ostravicí ani v Třinci prozatím o vyhlášení volna školy neuvažují. Naproti tomu v okolních obcích se chřipkových prázdnin dočkaly například děti ze základní školy v Dobré, které mají volno od pátku 20. do úterka 24. listopadu. Ve stejném termínu probíhají chřipkové prázdniny i v jablunkovské Základní škole H. Sienkiewicze s polským vyučovacím jazykem, kde onemocnělo 46,5 procenta žáků. Chřipce neunikla ani Základní škola Vendryně, kde onemocnělo 38 procent žáků. Volno tu děti dostaly v pondělí 16. listopadu, ve čtvrtek 19. a v pátek 20. listopadu.

Podle hygieniků narůstá jak počet akutních respiračních onemocnění, to znamená nemocí „z nachlazení“, tak i případů prasečí chřipky. „Nejvíce se zvýšila právě nemocnost dětí školního věku, a to o 46,5 procenta,“ konstatovala ředitelka ostravské krajské hygieny Helena Šebáková. Celkově se nemocnost ve srovnání s minulým týdnem zvýšila o 18 procent a na každých sto tisíc obyvatel kraje nyní připadá 2 474 nemocných. Pacientů přibylo ve všech okresech kromě Opavska. „Zvýšenou nemocnost provází také vyšší podíl osob ošetřených pro akutní respirační infekce v kraji na pohotovostech, který se pohyboval od 32 do 52 procent,“ dodala hygienička.

Přibylo i případů prasečí chřipky, kterou se už v kraji nakazilo 68 osob, přičemž na Frýdecko-Místecku čtyři. Ještě před dvěma týdny hygienici registrovali v kraji 35 nakažených a na Frýdecko-Místecku dva. Jde ovšem pouze o „odhalené“ případy. Skutečný počet lidí nakažených prasečí chřipkou může být mnohem vyšší, ale kvůli mírnému průběhu nemoci o nich lékaři a hygienici nemusejí vědět.