Stalo se tak ve středu v rámci projektu Českého výboru pro Unicef „Adoptuj panenku a zachráníš dítě."
„Velice nás těší, že se můžeme dlouhodobě podílet na realizaci zmíněné humanitární akce, jejíž výtěžek je určen skutečně pro ty nejpotřebnější," řekl hned v úvodu Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek.
Hosty letošního 8. ročníku byli také zástupci ze speciální školy v Estonsku.
Selka Marcelka, Eva, Sněhurka, Maruška, černoušek Tony, Marek, Hanka, Lketinka nebo Anička. To je výčet některých jmen ručně šitých hadrových panenek určených k adopci. Ani jedné z nich nechybí rodný list s datem narození a výškou.
„Na výrobě se podílejí děti ze všech tříd, a to podle schopností. V těch nižších například panenky jenom vycpávají, navrhují šaty a barevné provedení. Vyšší ročníky tělíčka sešívají, tvoří střihy šatů, špendlí nebo přišívají vlásky," prozradila učitelka Eliška Zemanová. Jak dále uvedla, veškeré přípravy začínají, až když končí vánoční „běsnění." V letošním roce jich našili šestnáct, o dvě méně než v loňském roce.
„Vloni jsme se tématicky zaměřili na sportovce, ale zjistili jsme, že většina dětí chce, aby to hlavně vypadalo jako panenka. Fotbalista ani hokejista je prostě tak nezaujal. Chtěli panenku, která má šatičky, vlásky, maximálně nějakou čepičku, ale ne, že má dres," doplnila Eliška Zemanová.
Některé děti byly tak šikovné, že je samotné vyrobily doma.
„Na internetu jsem si vyhledala, jak se vlastně taková panenka vyrábí. Připravila jsem papírovou šablonu, překreslila na látku, obstřihla a zašila," popsala svůj postup výroby šestnáctiletá Kristýna Bodnárová.
„Poté jsem ji vyplnila vatou, z vlny udělala vlasy, fixem domalovala oči, pusu a nos a nakonec jsem ji ušila ošacení," shrnula s tím, že ušití i s přípravou ji zabralo dva dny. Modrooká, osmačtyřicet centimetrů vysoká panenka s rodným jménem Šebestová, tak může spolu s ostatními vyrazit za novými adoptivními rodiči. Prodávat se budou za šest set korun. „Vybrané peníze budou použity na nákup očkování pro děti v rozvojových zemích. Očkování je proti dětským nemocem, na které děti nejvíce umírají spalničky, záškrt, černý kašel, tetanus, tuberkolóza a dětská obrna," uzavřela Jitka Vachtarčíková, zástupkyně ředitelky Střední školy, Základní školy a Mateřská školy Frýdek-Místek na ulici Pionýrů 2352.