Děti se svými rodiči ve Staříči bojovali o medaile a ceny. Atletický oddíl TJ Sokol Staříč totiž na místním hřišti pod Okrouhlou o víkendu uspořádal už devátý ročník Šestiboje rodičů a dětí.

Nejprve se v sedmiboji utkali dospělí. Soutěžili v lukostřelbě, střelbě ze vzduchovky, v hodu oštěpem, diskem a koulí, skoku do dálky a v běhu na 50 metrů. V kategorii od 18 do 45 let v tomto závodě zvítězil Dalibor Strakoš a v kategorii od 46 let výše byl nejlepší Dalibor Filín, oba ze Staříče. „Nejmladším účastníkem mezi dospělými byl dvaadvacetiletý Jan Mathon a nejstarším závodníkem byl dvaašedesátiletý Jaroslav Herian,“ prozradil starosta TJ Sokol Staříč Milan Balcar.

Počasí přálo závodníkům

„Na závody se nám vydařilo nádherné počasí. Velmi nás ale mrzí letošní malá účast. Do závodu dospělých se přihlásilo se pouze 10 účastníků v mladší kategorii a 5 seniorů. Je to nejnižší účast za celých devět let. Nejvíce závodníků se zúčastnilo v prvním ročníku, bylo jich 50,“ konstatoval Milan Balcar. „Mladí lidé nemají o atletiku zájem a obávám se, aby vůbec staříčská atletika do budoucna přežila,“ posteskl si starosta Sokola, který zhruba po dvaceti letech ze své funkce už za několik týdnů odchází do zaslouženého odpočinku. „Mladým do budoucna přeji, aby atletika opět vzkvétala. Bez pomoci obce by ovšem místní Sokol vůbec nemohl existovat, proto jí patří velký dík za podporu,“ dodal Milan Balcar. Stejně tak poděkoval za práci i všem sokolským rozhodčím.

Po dospělých pak na soutěžní plac nastoupily děti se svými rodiči. Čekal je náročný šestiboj, ve kterém poměřovaly síly dvoučlenné rodinné týmy ve složení dítě a rodič. Závodilo se ve třech kategoriích podle věku, přičemž nejmladší závodnici Haničce Macháčkové byly pouhé 2,5 roku. Rodinné týmy házely diskem, oštěpem, kladivem či koulí, skákaly do dálky, a běhaly jednotlivě i ve štafetě.

Děti dostaly drobné dárky

Pro malé závodníky bylo samozřejmě připraveno dětské nářadí. „Závodilo 26 dětí, což je více než vloni. S účastí rodinných týmů jsme spokojeni,“ pověděla Lenka Žídková z TJ Sokol Staříč. Dodala, že zatím nejvíce se do soutěže přihlásilo předloni 32 dětí. Na konci závodů byly všechny soutěžící děti odměněny drobnými dárky.„Nejvíce jsem se dnes těšila na kamarádky. Ze soutěží mě asi nejvíce bavil hod diskem,“ pověděla osmiletá Markétka Paličková ze Staříče. „Líbí se mi tu. Už jsem házela kladivem a oštěpem,“ prozradila nejmladší závodnice, dvouapůlletá Hanička Macháčková ze Staříče.

„Přijeli jsme sem za vnoučaty až ze Zábřehu na Moravě. Akce staříčského Sokola bývají vždycky bezvadné, a tak si je nechceme nechat ujít. S dětmi na nich pokaždé užijeme spoustu legrace,“ pochválila Sokoly Haniččina babička Marie Macháčková, která sem kromě malé Hanky doprovázela i její dva starší brášky.