„Soutěže se zúčastnilo patnáct družstev dětí z prvního i druhého stupně základních škol z celého okresu. Soutěžilo se v poskytování první pomoci, děti musely předvést, jak umějí zvládnout život zachraňující úkony,“ vysvětlila ředitelka frýdecko-místeckého Oblastního spolku Českého červeného kříže Marie Machová. Doplnila, že soutěžící děti se své dovednosti učí ve zdravotnických kroužcích pří základních školách. „Kromě nich se ale soutěže zúčastnilo i družstvo Mládeže Červeného kříže, které v kategorii druhého stupně obsadilo druhé místo,“ doplnila Marie Machová.

Děti musely postupně projít osm stanovišť a na každém z nich na dokonale namaskovaných a věrohodně sténajících figurantech předvést jiný život zachraňující úkon. „Mezi úkoly byla například resuscitace, ošetření krvácejícího hlezna, zastavení krvácení, ošetření zlomenin, první pomoc při alergické reakci po bodnutí hmyzem a podobně,“ popsala Marie Machová. „Děti byly velice šikovné. Některé nedostatky je sice ještě třeba vypilovat, ale jsme velmi rádi, že děti ke zvládnutí první pomoci přistupují aktivně a zodpovědně. Člověk přece nikdy neví, kdy to bude potřebovat,“ usmívala se ředitelka.

Samotné děti zdravotní nauka velmi baví a mnoho ze soutěžících dokonce plánuje budoucí kariéru lékaře či zdravotní sestry: „Jednou bych chtěla být doktorkou nebo učitelkou na zdravotnické škole. Ve zdravotnickém kroužku mě nejvíce baví vázat a ošetřovat zranění,“ pověděla osmiletý Veronika Führerová z Kunčic pod Ondřejníkem. „Jsem ve čtvrté třídě a do zdravotnického kroužku už chodím čtyři roky. Do kroužku jsem se v první třídě přihlásila a začalo mě to hodně bavit. Myslím, že mi to vydrží, jednou bych se chtěla stát lékařkou,“ konstatovala desetiletá Miroslava Čajánková z Kunčic pod Ondřejníkem. „Já bych chtěl být chirurgem nebo fotbalistou. Do fotbalu už chodím čtyři roky a do zdravotnického kroužku rok. To, že umím poskytnout první pomoc, se mi rozhodně může hodit i ve fotbale,“ doplnil její spolužák, desetiletý Jan David. „Také bych chtěla být lékařkou. S tím, že bych musela někomu poskytnout skutečnou první pomoc, jsem se ještě nesetkala, ale určitě bych se nebála a uměla bych to,“ dodala jejich další spolužačka Barbora Slívová.

V sobotní soutěži zdravotnických hlídek se v mladší kategorii nejlépe umístila Základní a mateřská škola Karla Svolinského z Kunčic pod Ondřejníkem. Její družstvo A zvítězilo a družstvo B obsadilo druhé místo. „Mezi úkoly na této soutěži bylo asi nejtěžší ošetření hodně rozbitého kolene,“ míní kapitán vítězného týmu Tomáš Führer. Sám už měl příležitost první pomoc poskytnout i v praxi. „Před několika týdny si moje babička zlomila ruku. Zavázal jsem jí ruku do šátku a pak jsme ji odvezli do nemocnice. Lékaři mě za to pochválili,“ pověděl jedenáctiletý Tomáš Führer z Kunčic pod Ondřejníkem. „Hodně sportuji, chodím do fotbalu, tenisu a hasičského kroužku. Kdyby se něco stalo, chci umět pomoci,“ dodal kapitán vítězného týmu. „Pro mě byl dnešek nejšťastnější den v životě: Včera se mi totiž narodil zdravý bráška Ondra, hokejisté Vítkovic jsou ve finále play-off a navíc teď naše družstvo vyhrálo i v soutěži mladých zdravotníků,“ dodal další ze spolužáků Jan David.