Narozdíl od předchozích jednodenních závodů byla letos úplně poprvé olympiáda dvoudenní. První soutěžní den probíhal u malenovického hotelu Bezruč v duchu para-outdorového dne. Děti si tu mohly vyzkoušet disciplíny jako jsou frisbee, petanque, lukostřelba, handbike, golf, kriket, kuželky a mnoho dalších. Večer pak čekal na účastníky taneční a společenský večer s programem. Hned další ráno se soutěžící z Malenovic přemístili na stadion TJ Slezan ve Frýdku-Místku.

Olympijský slib

Jako každou olympiádu, i tuto předcházela úvodní ceremonie. Olympijskou hymnu Nechme lásku kvést, kterou speciálně pro tuto příležitost složila Jarka Horáčková, s draivem sobě vlastním na stadionu zahrál frýdecko-místecký Šuba Duba Band. Olympijský slib pak za všechny závodníky přednesl nevidomý Tomáš Fajkus z Denního stacionáře Škola života. Potom už přišly na řadu lehkoatletické discipliny jako hod kriketovým míčkem, štafetový běh, přetahování lanem, běh na 50 a 400 metrů nebo skok do dálky. Mezi soutěže hendikepovaných dětí byl zařazen i závod v běhu na 1000 metrů pro zdravé děti. Toho se zúčastnilo 22 žáků z osmi frýdecko-místeckých základních škol. Zvítězil Jakub Zemaník ze 6. ZŠ, na druhé příčce se umístil Vladimír Šutora z 8. ZŠ a třetí byl Pavel Szymala z 1. ZŠ.

Mezi hendikepovanými byl mezi muži nejúspěšnější Vlastimil Hrudík z B družstva OU a Praktické školy v Novém Jičíně. Na druhém místě skončil Lukáš Vašek z Denního stacionáře Škola života ve Frýdku-Místku. Třetí se pak umístil Aleš Turlej ze Čtyřlístku v Ostravě-Třebovicích.
Mezi ženami zvítězila Polka Barbara Wilczek ze ZSS Skoczow, druhá se umístila Marcela Červeňáková ze stacionáře Náš svět Pržno – Anenská a na třetím místě skončila Michaela Tománková ze Čtyřlístku v Ostravě-Třebovicích.

Mezi družstvy získalo nejvyšší počet bodů družstvo B z novojičínské OU a Praktické školy. Druhé se umístilo družstvo Čtyřlístek Ostrava-Třebovice a třetí skončila polská ZSS Skoczow.

Byla tu důstojná akce

„Olympiáda se letos skutečně vydařila. Byla to velmi hezká a důstojná akce pro lidi s hendikepem. Skvělou atmosféru pomohlo vytvořit i několik stovek dětí a mladých lidí z frýdecko-místeckých základních a středních škol, které se přišly na olympiádu podívat a závodníky vybičovali k maximálním výkonům,“ zhodnotil letošní ročník olympiády autor projektu a ředitel soutěže Günther Kuboň, který je současně i ředitelem frýdecko-místeckého Denního stacionáře Škola života. „Velký dík patří ředitelům škol, že žákům umožnili účast na této akci a zejména také celému organizačnímu výboru, bez kterého by olympiáda rozhodně nemohla proběhnout,“ řekl Günther Kuboň. O výjimečnosti celé akce svědčí i to, že duchovní otec olympiády Sport bez hranic Günther Kuboň za ni předloni získal prestižní celostátní Cenu za nejlepší sportovní akci pro hendikepované udělenou na galavečeru Českomoravského fotbalového svazu v Praze na Žofíně.

Spokojeni ovšem byli i samotní účastníci. „Bylo to super, nevím jak za naše děti poděkovat. Prožili jsme dva krásné sportovní dny plné úžasných zážitků. Organizace akce byla perfektní, lidé kolem skvělí,“ nešetřil superlativy zástupce ředitele Denního stacionáře Úsvit z Havlíčkova Brodu Karel Cemper. „Do Frýdku-Místku na olympiádu jezdíme s dětmi každoročně už asi deset let, teď už přijíždíme za sportem, ale i za přáteli a kamarády,“ dodal. Že to z jeho úst skutečně nejsou planá slova, dokládá i malé tajemství, které na něj prozradili organizátoři olympiády. Příští rok totiž plánuje, že by se právě během olympiády mohl oženit se svou přítelkyní. Není tudíž vyloučeno, že čtrnáctý ročník Sportu bez hranic bude svatební. „Je to možné, plánujeme to, ale je ještě příliš brzy o tom hovořit,“ připustil tuto možnost Karel Cemper.