Obdarovávání mělo spojeno s tím nejpříjemnějším okamžikem v životě hned několik dětí v Moravskoslezském kraji. Zajímavé na tomto faktu je ale zejména to, že šlo většinou o dary drobnější. Drahé počítače nebo třeba mobilní telefony neuváděl nikdo. Ohromou radost školákům ve věku šest až patnáct let ale také většinou udělalo narození sourozence. V závěsu pak byl přírůstek zvířecí.

Smrt domácího mazlíčka naopak patřila k těm nejtragičtějším zážitkům. „Nejhorší pro mě bylo, když mi umřelo morče. Nevětší radost jsem pak měla z toho, když mi máma koupila nové,“ vyjádřila se dívenka z havířovské základky. Stejnou paralelu uvedla i malá školačka z Karviné. Trápila ji smrt psa a náladu jí zvedlo pořízení pejska nového. „Je dobré, když má dítě domácího zvířátko, protože se o něj učí pečovat, mít starost a zodpovědnost. Péčí o zvíře se rozvíjí citový život dítěte. Zároveň si však uvědomují, že smrt je bolestná součást života,“ vysvětlila Ludmila Mrkvicová, specialistka na dětskou psychiku.

K nejhorším zážitkům

patří hádky rodičů

Nepříjemné zážitky moravskoslezských školáků se ale pojily také s pobyty v nemocnici nebo s rozvody a hádkámi mezi rodiči. „Nejhorší pro mě bylo, když taťka zbil mamku a křičel,“ přiznala dívka z druhého stupně jedné z ostravských základek. Obdobnou vzpomínku jako nejhorší v životě má zafixovanou také malý klučina z Bruntálu. I on si s nepříjemnými pocity vybavuje okamžik, když jeho slovy tatínek uhodil maminku.

Pro jeho starší spolužačku jsou pak negativní zážitky spojeny s okamžiky, kdy se její máma chtěla zabít. „Přítomnost dítěte při domácím násilí má silný negativní dopad na jeho emoční vývoj a v dospělosti se pak může chovat obdobným způsobem,“ upozornila na důsledky rodičovských hádek doprovázených se sem tam nějakou tou fackou Mrkvicová. „Statistiky nekompromisně ukazují, že většina dospělých násilníků byla v dětství nepřiměřeně trestána nebo týrána,“ dodala ostravská psycholožka.

Že je však většinou bezelstná dětská duše šťastná, ukazují další zmiňované negativní dojmy, které mohou být pro dospělého člověka triviální. Pro žákyni prvního stupně z Havířova to bylo třeba společné focení ve škole. Pro chlapce z Nového Jičína to, že o uplynulé zimě napadlo málo sněhu.

Nepřijemné sexuální návrhy

S ojedinělým a pestře vylíčeným nepříjemným zážitkem pak přišla větší slečna z Ostravy. „Byla jsem letos o prázdninách s kamarádkou v jedné cukrárně. Pak jsme šly na zastávku autobusu, kterým jezdívám domů. Sedly jsme si v budce na lavičku, a tam byl takový hodně starý muž o holi,“ začala s líčením nejhoršího zážitku v životě žákyně druhého stupně. S kamarádkou si prý normálně povídala a najednou si všimla, že se na ni onen stařec dívá.

„Najednou mu ze zelených šusťákových kraťasů něco vylezlo. Myslím, že všichni víme, co. On se na mě pořád divně díval a tak jsem kamarádku vytáhla ven z budky za ostatními lidmi. On k nám ale přišel a nesrozumitelně se na něco zeptal. Nerozuměly jsme mu, tak pak šeptem zopakoval: ,Chcete vidět tu kašičku, co z toho stříká?’ Odmítly jsme a on odešel. Není to nic moc, ale byla jsem z toho pěkně vyklepnutá,“ dokončila pointu školačka z krajského města.

 

Jaký byl tvůj nehorší zážitek v životě?

Zranění, nemoc, pobyt v nemocnici 14,39 %

Úmrtí, nehoda nebo nemoc v rodině 9,35 %

Neúspěch ve škole 7,19 %

Konflikt s rodiči nebo mezi rodiči 5,76 %

Neúspěch v kolektivu 3,6 %

Smrt oblíbeného zvířete 2,88 %

Zrada, zesměšnění 2,16 %

Krajní zážitek - visel ve výtahu, topil se 2,16 %

Nevím 47,48 %

Jiná odpověď 5,03 %

Průzkum byl proveden v sedmi okresech Moravskoslezského kraje mezi 140 dětmi ve věku 6 až 15 let.