Nemocnice Frýdek-Místek informovala o plánu částečně omezit provoz na oddělení dětské pohotovosti již na jaře 2022. Důvod byl zcela zásadní: pro fungování nebyl dostatek lékařů. Aktuálně nabízí nemocnice ošetřující služby zahrnující plánovanou operativu, ošetření nemoci oka, ale i případné bolesti ucha či krvácení z nosu.

V případech, kdy je stav závažnější a není možno pacienta ošetřit ve Frýdku-Místku, je dítě záchrannou službou odvezeno do okolních nemocnic. Těmito zařízeními jsou Městská nemocnice Ostrava Fifejdy, Nemocnice Havířov, Nemocnice Třinec Sosna a Nemocnice Nový Jičín.

Vyhřívané sedačky, změna rozchodu za jízdy. Švýcaři představili nový luxusní vlak.
Švýcaři představili nový luxusní vlak, vyhřívané sedačky dodala firma z Beskyd

Dle mluvčí frýdecko-místecké nemocnice Michaely Konečné je snaha o zlepšení stavu personálu pro místní oddělení dětské pohotovosti dlouhodobá. „Nemocnice intenzivně pracuje na posílení personálu dětského oddělení již delší dobu, lékařská pohotovostní služba je však závislá na dětských praktických lékařích, kteří by tuto službu měli zajišťovat,“ říká Konečná.

Výpomoc z okolních nemocnic není dlouhodobě udržitelná, zejména pro rodiče dětských pacientů znamená převoz značné komplikace. Stabilizaci situace a pozitivní změnu by přinesli zejména pediatričtí lékaři-absolventi. Snaha o zlepšení situace přichází rovněž ze stran vysokých škol, které se snaží různými způsoby motivovat pro studium medicíny. Frýdecko-místecká nemocnice rovněž pracuje na restrukturalizaci dětského oddělení, což by v budoucnu přispělo ke znovuobnovení plnohodnotné péče na zdejším oddělení.

Text: Petra Vrbová