VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Malé děti do domova přicházejí jen výjimečně

Frýdek-Místek - Většina chovanců je v pubertálním věku, ale o adopce tak velkých dětí není zájem.

27.5.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Libor Plíhal

V dětských domovech na Frýdecko-Místecku žije okolo 120 nebo 130 dětí většinou ve věku mezi 12 a 17 lety. Obvykle sem přicházejí z rodin, které o ně nepečují a nestarají se o jejich výchovu, děti v mnoha případech zažily psychické i fyzické týrání. Sirotků nebo polosirotků však je mezi chovanci domova jen minimální počet. Například ve frýdeckém dětském domově na Bruzovské ulici, který je krajskou příspěvkovou organizací, úplný sirotek v současné době není žádný a vychovatelé za posledních jedenáct let ani žádného nepamatují. V dětském domově mohou žít děti a mladí lidé od 3 do 26 let, mladší děti jsou umístěny v kojeneckých ústavech nebo v domovech pro děti do tří let. Ve Frýdku děti žijí v šesti až osmičlenných skupinách, o které se starají stálí vychovatelé, kterým pomáhají „střídači“.

Děti se řídí podle podobného režimu, jaký funguje i běžných rodinách. „Přes týden děti chodí do školy a odpoledne do různých kroužků, stejně jako děti v normálních rodinách. O sobotách rádi jezdíváme na různé pěší, cyklistické nebo poznávací výlety a neděle bývají vyhrazené pro návštěvy,“ popsala zástupkyně ředitelky frýdeckého dětského domova na Bruzovské ulici Věra Mikolášová. „Pokud děti projeví zájem o kroužky, rádi jim je zaplatíme. Stejně tak jim nebráníme, aby se účastnily například školních ozdravných pobytů a podobných akcí. V zimě s nimi také pravidelně vyjíždíme lyžovat, v létě zase na týdenní cyklistické výlety. Celý domov jezdívá společně i na rekreace, většinou na hory. Občas vyrážíme i za kulturou nebo se třeba chodíme koupat. V tomto směru jsou na tom naše děti dobře, troufnu si říci, že možná lépe, než v některých rodinách,“ konstatovala Věra Mikolášová.

Když děti do domova přijdou, většina z nich trpí citovou deprivací. „Bývají buď ustrašené nebo naopak agresivní. Člověk by si řekl, že budou bez rodiny smutné, ale právě tím, že vyrůstaly na ulici, nebývají tolik fixovány na rodiče, a proto pro ně příchod do dětského domova není zas tak velká změna. V novém kolektivu se mnoho z nich hned cítí jako ryba ve vodě, někdy dokonce bývají až příliš suverénní,“ povídala vychovatelka.

Mnoho dětí, které do domova přicházejí, zažilo od svých nejbližších týrání. „Setkala jsem se s dětmi, které jejich rodiče topili ve vaně. Některé mají na těle jizvy z popálenin od cigaret, jiné vzpomínaly, jak po výprasku zůstaly ležet v kaluži krve,“ popsala smutné příběhy vychovatelka. Spousta zdejších dětí se ale setkala i s jiným druhem týrání, kdy se o ně rodiče nestarali, mnohdy je nechali hladovět. „Aby se najedly, sháněly si třeba svačiny od kamarádů. Také se s nimi nikdo neučil, chodily špinavé a zanedbané, vyrůstaly na ulici. V takových případech děti brzy začnou mít blízko i k trestné činnosti, hald je donutí krást a když jim to projde, zkouší čím dál víc. Pak se zapojí do party, přidávají se cigarety, alkohol a někdy i drogy,“ řekla. V takových případech je pro některé dětský domov doslova záchranou. Jsou ovšem i problematické děti, které se v domově ocitly na žádost samotných rodičů, když už si s jejich výchovou nevěděli rady. To jsou ale podle vychovatelky spíše výjimky a takové děti spíše než v dětském domově končívají ve výchovných ústavech.

Naopak umísťování dětí z domovů do rodin bývá problematické. Ne že by náhradní rodiče o děti neměli zájem, většinou ale chtějí co nejmenší děti. „Malé děti, které jsou právně volné, se do rodin k pěstounské péči nebo adopci většinou dostanou velmi brzy. Potíž je v tom, že takových malých dětí není moc. Momentálně je u nás jen jeden čtyřletý chlapec, všechny ostatní děti jsou starší. Většinou mají mezi 12 a 17 lety. Do domovů totiž většinou přicházejí odrostlejší děti, které pochází z problematického prostředí a nesou si s sebou svou minulost. Lidé většinou nejsou připraveni na to, aby zvládli všechny problémy, které to s sebou přináší. Mívají představu, že dítěti z domova poskytnou lásku, zázemí, rodinu. To jistě ano, ale tyto děti si s sebou nesou handicapy, trpí citovou deprivací, často nebývají vyrovnány se svou minulostí, bývají agresivní, mívají problémy ve škole, s učením i v kolektivu. Na druhé straně, když se jim podaří dosáhnout úspěchu, bývají velmi šťastné,“ vysvětlila Věra Mikolášová. „Jsme například velmi pyšní na jednu naši slečnu, která má příští rok maturovat. Po dlouhých letech to bude naše první maturantka. Většinou naše děti získávají výuční list,“ dodala.

Z domova většinou děti odcházejí s výučním listem v ruce. Ty někdy se vracejí do původních rodin, ale tam mnohdy hrozí nebezpečí, že sklouznou zpět k problematickému životnímu stylu. Někdy si samy najdou pronájem, ale bývá pro ně obtížné zůstat samotné. Z domova byly přece jen zvyklé na neustálou společnost spousty lidí. Někdy si také najdou místo v ubytovně. Zvláště dívky se pak nezřídka odstěhují rovnou k partnerovi a snaží mít co nejdříve vlastní děti. „Ke svým dětem se pak v drtivé většině případů chovají velmi hezky. V rámci svých možností se jim snaží dát všechno, co mohou,“ konstatovala vychovatelka. Takzvaný Dům na půli cesty, ve kterém mohou najít azyl děti, které v domově dospějí, na Frýdecko-Místecku není. Chybí i přesto, že jsou v okolí tři nebo čtyři dětské domovy, ze kterých každý rok odchází několik dětí. Nejbližší takové domy jsou až v Havířově, Brně nebo v Praze, tak daleko od kamarádů a známého prostředí děti z domova většinou nechtějí.

Autor: Jana Rumianová

27.5.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Nákupčí 15 000 Kč

Nákupčí NÁKUPČÍ SPECIALISTA/KA (ZamK). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A02 z:24/1/2018 (ZamK), Požadujeme znalost korejského jazyka slovem i písmem., Nabízíme podnikové stravování, příspěvek na dopravu., Kontakt e-mailem ostrava@bbv-ak.cz. Pracoviště: Hyundai dymos czech, s.r.o.. - pracoviště průmyslová zóna nošovice, Hyundai, č.p. 700, 739 51 Dobrá. Informace: Martina Hrabcová, .

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 21 000 Kč

Pracovníci v oblasti prodeje jinde neuvedení AUTOPRODEJCE/KYNĚ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A16 a:14/8/2018, Požadujeme vyučený, min. 1 rok praxe, ŘP sk. B, čistý trestní rejstřík, naprostá spolehlivost, flexibilita, slušné vystupování, zodpovědnost, komunikativnost, schopnost učit se novým věcem, znalost práce na PC; pracovní doba 09-17,00 hod., Kontakt telefonicky, e-mailem viz výše.. Pracoviště: Eu-cars prodej a servis, s.r.o. - provozovna místek, Čelakovského, č.p. 2295, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Petr Frank, +420 603 537 077.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Psycholog 13 010 Kč

Psychologové PSYCHOLOG. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13010 kč, mzda max. 16965 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:15/8/2018, Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok, s možností prodloužení na neurčito., Požadujeme: , - VŠ vzdělání v oboru psychologie, - kladný vztah k dětem (děti s extrémními poruchami chování), - pracovitost, loajalitu, bezúhonnost., Rozvrh pracovní doby: , - po-pá, ranní, odpolední., Zaměstnanecké výhody: , - výhody FKSP, příspěvek na obědy, 40 dní dovolené, po 3. měsících možnost přiznání osobního ohodnocení., Vhodné i pro absolventy škol., Životopisy zasílat na e-mail: reditel@vum.cz. Pracoviště: Výchovný ústav a školní jídelna ostrava - hrabůvka, slezská 23 - pracoviště frýdek-místek, 28. října, č.p. 1885, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Veronika Stařičná, .

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 22 500 Kč

Sociální pracovníci specialisté v azylových domech, probačních střediscích, nápravných a jiných zařízeních TERÉNNÍ KLÍČOVÝ PRACOVNÍK-CE. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22500 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: A11 z:15/8/2018, V případě zájmu zasílejte životopis a motivační dopis na e-mailovou adresu: m.vrbovska@slezskadiakonie.cz, nejpozději do 19. 8. 2018., Do předmětu e-mailu napište "VŘ, Frýdek-Místek"., Požadujeme:, - vzdělání dle § 110 zákona o soc. službách - VŠ/VOŠ vzdělání v oboru sociální práce či příbuzných oborech, daných zákonem, - samostatnost, nekonfliktnost, rozhodnost, dovednost pracovat v týmu, - trestní bezúhonnost, - kladný vztah k cílové skupině uživatelů: osoby ohrožené sociálním vyloučením., Náplň práce: , - podpora klienta ve vyhledávání/udržení vhodného bydlení/získání bydlení, - podpora klienta v řešení dluhové problematiky, - komunikace s místní samosprávou a podpora klienta v této komunikaci, - podpora klienta v plnění rodičovské odpovědnosti - komunikace s pediatrem, se školou, péče o volný čas dětí apod. , - podpora klienta v získávání pracovních návyků.. Pracoviště: Slezská diakonie, pracoviště frýdek-místek, Kostikovo náměstí, č.p. 646, 738 01 Frýdek-Místek 1. Informace: Michaela Vrbovská, +420 737 212 774.


Extáze. Ilustrační foto

Kriminalisté ostravského „toxi týmu“ bojují s výrobci drog

Ilustrační foto

S nákupem školních potřeb neotálejte. Kupujte však jen to potřebné

Vtipkující Cienciala: Jak jsem přijal zprávu o repre? Přišla mi na WhatsApp

Třinec – Útočník hokejových Ocelářů David Cienciala si zkraje nového týdne připíše do životopisu účast v národním týmu, byť ne v zápase, ale „jen“ na přípravném kempu. I toho si ale třinecký forvard považuje.

Zabavené hrnky s nacistickými symboly si vezme policie

Pro výukový program Policie České republiky poslouží keramické hrnky s nacistickou tématikou, které připadly Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) v Novém Jičíně.

Republiku reprezentovali v Tokiu žáci z Návsí

Návsí, Tokio - Školáci z Masarykovy základní školy Návsí Izabela Heczková a Petr Stefek představili v Tokiu svou vizi lepšího života

Stříkačky stříkaly u Stříbrných stěn a cizinci kopali bezbranného: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve středu 15. srpna 2018.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT