Sedm žen a osm mužů strávilo v huti mnohdy tři desítky let na válcovnách, ocelárně, vysoké peci, slévárně a dalších provozech. Zhruba stejný čas už nyní tráví v zaslouženém důchodu. „Já jsem nastupoval do železáren zhruba v době, kdy vy jste odcházeli. Od té doby se fabrika velmi změnila a v technologickém rozvoji jsme pokročili hodně dopředu,“ řekl mimo jiné Henryk Huczala, technický ředitel

Třineckých železáren, který pamětníky seznámil se současnou podobou firmy a odpovídal na otázky přítomných bývalých zaměstnanců.
Zatímco muže zajímalo, v jakém objemu se daří válcovat kolejnice, a kam je huť dodává nejvíce, ženy vzpomínaly na těžkou práci, kterou v šedesátých letech absolvovaly na válcovnách jako dělnice. Většina z nich dodnes sleduje dění v železárnách a také se zajímají o hokej.

Pětadevadesátiletý Adolf Prymus dokonce pravidelně čte místní tisk, i když už mu zrak tolik neslouží.

Třinec válí dál. Dobyl i led pražské Sparty.
Neskutečná fazona. Oceláři vymazali i Spartu!

„Pamatuju si dodnes moje telefonní číslo na provoze, bylo to 13760. V železárnách jsem pracoval od roku 1951 a skončil jsem v roce 1981,“ zavzpomínal bývalý dělník tehdejšího provozu Slévárna šedé litiny.

Dokonce vyjmenoval jména svých bývalých nadřízených.

„To víte, že vzpomínám na své roky v práci. Na kolegy vzpomínám hodně rád,“ dodal Adolf Prymus, který má dokonce profil na sociálních sítích a běžně s okolím komunikuje prostřednictvím emailu.

Ilustrační foto
Náraz auta do stromu skončil tragicky

Společné posezení přineslo i nečekaná setkání bývalých spolužáků, spolupracovníků i sousedů.

„My jsme spolu chodili do školy, tak tady vzpomínáme,“ odvětil Vladislav Szurman, který v huti začínal jako technický úředník a končil jako vedoucí financování.

Dnes sleduje i výsledky třineckých hokejistů. Spolu s devadesátiletým Janem Starzykem vyrůstal v nedaleké Bystřici.

„Ty roky, co jsme v důchodu, jsme se vlastně vůbec neviděli,“ podotkl.

Všichni přítomní pak dostali od vedení hutě drobný dárek, dámy k tomu ještě velkou kytici a všichni si pochutnali na malém občerstvení. Pečlivě naslouchali vyprávění o současném rozvoji Třineckých železáren a sledovali časosběrný dokumentární film o největší loňské investici – rekonstrukci blokovny.

Instalace vánoční stromu na náměstí Svobody, 26. listopadu 2018.
Na náměstí už je vánoční strom. Který byl v posledních letech nejhezčí?
Veřejná sbírka - Ilustrační foto.
Advent se blíží, pozor na podvodné sbírky