"Po výběru lokality se lidé zapojí přímo i do projektu. Jejich nápady, které nám budou sdělovat na plánovacích dnech nebo které nám zašlou, přetvoříme v zadání, se kterým bude projektant nebo architekt pracovat. Návrh poté představíme a v této fázi budou lidé moci komentovat a doporučovat úpravy," uvedl náměstek primátora Igor Juriček (Piráti), který má participaci v gesci.

Radnice tak představuje devět míst ve městě, které v rámci pilotního ročníku participativního rozpočtu vytipovali členové Komise pro územní plánování a architekturu. Která z lokalit si proměnu za milion korun zaslouží nejvíce, rozhodnou prostřednictvím Mobilního Rozhlasu obyvatelé města.
Komise vytipovala místa, která jsou zanedbaná, neplní již svou funkci a zasloužila by si úpravu. Nyní bude na občanech, aby rozhodli, které z devíti míst si proměnu zaslouží nejvíce.

„Shromáždili jsme podněty památkové komise a připojili své vlastní. Výběr se postupně zúžil na 9 míst. V dalších ročnících budou mít občané příležitost přímo zaslat své tipy na vhodné lokality,“ vysvětlil hlavní architekt Frýdku-Místku Ondřej Zdvomka.
Veřejnou anketu radnice spustí 22. ledna a potrvá do 14. února. Participativní rozpočty běžně fungují ve spoustě měst, od okolních měst na severu Moravy až po světové metropole, a setkávají se s kladnou odezvou. Frýdek-Místek letos vyčlení na úpravu lokality milion korun. Proměna konkrétního místa má být hotová do poloviny roku 2023.