Inzulínová pera diabetikům výrazně zlepšila životní komfort. Inzulínové aplikátory (tzv. pera) v sobě nesou náplň inzulínu o celkovém množství 300 jednotek, což stačí až na několik několik dávek. Jehličky používané ke vpichům jsou ostřené laserem. Proti inzulinovým stříkačkám jsou mhohem šetrnější, čímž se vpich inzulínu stává téměř bezbolestnou záležitostí. Dávka aplikovaná inzulínovým perem je navíc mnohem přesnější než při použití stříkačky.

Inzulinové pero si velmi pochvaluje třeba Ludmila Buryanová. „Náplň vydrží i šest dnů, je to mnohem pohodlnější. Dřív mě ani nenapadlo, že mám na pero nárok a tak jsem o změně neuvažovala. Teď jsem moc ráda,“ uvedla. Inzulínové pero je praktické, pohotové a umožňuje pacientovi bez většího omezení pohybovat se a cestovat i do vzdálenějších míst bez toho, aby si do zavazadla balil velké lahvičky inzulínu a zásoby jednorázových stříkaček.

„Když se vrátíme do historie, ještě v 80. letech 20. století se jako standard používaly skleněné stříkačky a silné kovové jehly. Před každým použitím se musely po dobu 15 minut vyvařovat. Vycestovat někam na dobu delší než půl dne bylo prakticky nemožné. Až po roce 1989, kdy se země otevřela západním trhům, se i u nás dostaly moderní aplikační pomůcky, které odstranily výrazný handicap diabetiků léčených inzulínem. Skleněné stříkačky byly v této době nahrazeny jednorázovými plastovými stříkačkami,“ řekla lékařka z diabetologické ambulnace Nemocnice Třinec Irena Gletová.

„V diabetologické ambulanci Nemocnice Třinec jsme od léta 2007 převedli posledních 230 diabetiků z inzulínových stříkaček na inzulínová pera. Hlavní nápor spočíval především na diabetologické sestře, která tyto pacienty naučila inzulínové pero používat a pomáhala při prvních aplikacích inzulínu perem. Většina z těchto pacientů totiž byla zvyklá používat stříkačku a mnozí z nich změnu ortodoxně odmítali. Měli strach, že novou proceduru nezvládnou. Přes počáteční obtíže ale obsluhu inzulínového pera zvládli opravdu všichni a troufám si říci, že ke všeobecné spokojenosti,“ dodala Gletová.

„Lékárna Nemocnice Třinec vychází vstříc požadavkům diabetologické ambulance. Doplatky na inzulín jsme snížili na nejnižší možnou míru, většina inzulínů je v naší lékárně k dostání dokonce bez doplatku pacienta,“ uzavřel vedoucí lékárny Nemocnice Třinec Roman Staszko.

(mach)