Napínavou elektronickou aukci, která trvala kolem třiceti minut, na dodavatele elektřiny pro město, příspěvkové organizace a obchodní společnosti města zažil magistrát ve Frýdku-Místku. Noví dodavatelé elektřiny městu ušetří v době, kdy ceny energií neustále rostou, více než jeden milion korun oproti cenám v roce 2011.

Smlouvy uzavřené s vítězi loňské e-aukce na dodavatele elektrické energie končí k 31. prosinci 2011. Město proto opět poptávalo nejvýhodnější cenu elektřiny pro město a pro 32 příspěvkových organizací a obchodních společností města. Do e-aukce se nakonec zapojilo 9 licencovaných obchodníků, což je o 4 více než v loňském roce. Aukce byla rozdělena na dodavatele elektrické energie v hladině vysokého napětí a v hladině nízkého napětí. Vítězem se tedy mohli stát dva různí dodavatelé, což se také nakonec stalo. Názvy společností budou zveřejněny až poté, co hodnotící komise vypracuje zprávu o průběhu aukce a zadavatel, který je město, ji schválí.

Magistrát za dodávku elektrické energie v hladině vysokého napětí zaplatí 3 015 936 korun, což bude ve srovnání s tímto rokem úspora 3,54 procenta, což je 110 715 korun. Za dodávku energie nízkého napětí město vynaloží 10 300 770 korun. Úspora je v tomto případě 9,14 procenta, přepočteno na koruny 1 036 545 korun. Celkem tedy město ušetří 1 174 260 korun. Vítězní dodavatelé budou městu dodávat energii od 1. 1. 2012.

„Očekávali jsme dobrou cenu, protože to je smyslem elektronických aukcí. Nečekali jsme ale, že získáme silovou elektřinu tak levně. Výsledná cena je o několik procent nižší než na burze, to nás příjemně překvapilo. A že je cena elektřiny pro příští rok výrazně nižší než ta letošní, to je naprosto nečekaný úspěch,“ uvedl náměstek Dalibor Hrabec. Magistrát využívá elektronických aukcí na nákup komodit od loňského roku, kdy jejich prostřednictvím nakoupil levněji elektřinu i zemní plyn, čímž ušetřil téměř 5 milionů korun.

Elektronické aukce pro město zajišťuje akciová společnost eCENTRE. Elektronickou aukci si 8. listopadu poprvé vyzkoušelo i město Třinec. Vybíralo tak dodavatele služeb v rámci údržby veřejné zeleně města. „Zakázka byla koncipována mnohem šířeji než v minulých letech, a tak je poměrně obtížné vyčíslit přesnou úsporu. Každopádně v rámci samotné elektronické aukce došlo k přibližně sedmiprocentní úspoře, což činí zhruba 2 miliony korun,“ sdělila mluvčí městského úřadu Šárka Szlaurová. „Je pravděpodobné, že město Třinec bude elektronické aukce využívat i v budoucnu,“ naznačila.

MARTIN ŠRUBAŘ
MAREK CHOLEWA