Frýdecko-místecký policejní mluvčí Vlastimil Starzyk však redakci řekl, že v této souvislosti žádné šetření neprobíhá a nikdo zatím takové oznámení nepodal. „Situaci ale monitorujeme a nic nepodceňujeme,“ uvedl Starzyk.
Na stránkách, které nepatří městu, jsou desítky příspěvků. Spekuluje se zde o tom, že společnost CPI Byty chce ve městě ubytovat nepřizpůsobivé obyvatele Šluknovska. Firma to opakovaně odmítla. Na zmíněném webu se přitom objevil i výraz „černé držky“, jiný pisatel uvedl, že „u parku na náměstí Míru přibylo černých hub“.
Redakce si ověřila, komu doména patří, a majitele kontaktovala s otázkou, zda příspěvky nepovažuje za závadné. Vlastník domény později potvrdil, že část z nich skutečně smazal.
„Obdobná situace byla s polskou menšinou. Diskuse sledujeme, ale mažeme je až na podnět o protiprávnosti příspěvku, bohužel není v našich silách mazat diskuse průběžně,“ uvedl majitel domény s tím, že se pracuje na nové verzi stránek, kde bude podmínkou registrace. Tvrzení, že do hutnického města se mají stěhovat nepřizpůsobiví lidé ze Šluknovska, radnice označila za účelově šířené fámy.
Vedení města nicméně oznámilo, že okamžitě nechalo zmapovat, zda nedochází k nárůstu počtu obyvatel v určitých lokalitách a zároveň k nárůstu zločinnosti. „Ke zvýšení kriminality dosud nedošlo, ovšem podle vyjádření policie byly vytipovány rizikové lokality, kde může potencionálně dojít ke zvýšení počtu nepřizpůsobivých osob. Lokality ohrožené jejich možným přistěhováním, které zahrnují náměstí Míru, městské části Starý a Nový Borek a Folvark, budou policií ve zvýšené míře monitorovány a kontrolovány,“ uvedla třinecká starostka Věra Palkovská.
„V minulosti byl Třinec vyhlášen nejbezpečnějším městem v České republice a velmi si vážím dobrého soužití občanů bez ohledu na národnost, politickou příslušnost či sociální postavení. V každé společnosti musíme počítat s existencí sociálně nepřizpůsobivých osob. Zvláště v době krize či zhoršení sociálních podmínek se lze do tíživé situace dostat velmi snadno. Také z těchto důvodů si město v letošním roce nechalo zhotovit sociodemografickou studii. Pokud bude důvod, jsme připraveni situaci řešit,“ tvrdí starostka.
V třinecké komisi prevence kriminality je shodou okolností také mluvčí Vlastimil Starzyk. „Mohu potvrdit, že tento problém jsme řešili, monitoruje se to se vší vervou,“ prohlásil.