Třináctiletá Monika Petrželová z Frýdku-Místku je nadšenou příznivkyní stolních deskových her. „Deskové hry mě baví odmalička, ale více jsem se jim začala věnovat před několika roky, když jsem začala chodit do šachového kroužku ve frýdecko-místeckém Středisku volného času Klíč,“ pověděla Monika Petrželová. „Šachy mě baví pořád a při každé příležitosti si je ráda zahraji. Poslední dobou mě ale strašně začalo bavit skládání puzzle,“ svěřila se dívka.

Že svůj koníček prožívá skutečně naplno, svědčí i fakt, že se o víkendu ve Frýdku-Místku zúčastnila krajského kola mistrovství České republiky ve skládání puzzle na čas. „Dá se říct, že jsem na krajský přebor trénovala hodně, i když jsem to nepojímala ani tak jako trénink, ale spíš jako zábavu. Doma totiž skládáme puzzle s maminkou, skoro pořád máme nějaký obrázek rozdělaný. Všichni vědí, že nás to baví, a tak od rodinných příslušníků, známých a kamarádů často dostáváme stále nové obrázky na Vánoce, narozeniny a podobné příležitosti,“ vysvětlila dívka. „Taťka se k nám ale při skládání nepřidává, ten na to nemá trpělivost,“ usmála se.

„Největší obrázek, který jsme s maminkou složily, měl přes dva tisíce kousků, byl široký určitě více než metr a při jeho skládání jsme měli puzzle roztažené přes celou sedačku,“ zavzpomínala Monika.

„Je to ale úplně něco jiného, než skládání obrázků na čas při soutěžích. Skládáme ho pomalu, v klidu, někdy si k tomu s maminkou uděláme čaj a při skládání si povídáme, jindy k obrázku jen některá z nás přidá pár kousků, když má právě čas a náladu,“ popsala svůj koníček dívka. Podle ní patří mezi nejtěžší obrázky hory. „Když čtvrtinu obrazu tvoří modrá obloha, je někdy těžké přijít na to, který dílek ke kterému patří,“ pokrčila rameny. „Tyhle obrázky ale zase bývají moc hezké. Ty nejhezčí si pak můžeme zarámovat a pověsit na stěnu,“ dodala. „Já sama ale nejraději skládám štěňata, ta jsou strašně roztomilá,“ prozradila Monika. „Jsou ale i obrázky, které neposkládáme nikdy. Ne, že by to nešlo, ale občas se některé dílky i poztrácí. Z vysavače se nám vlastně kousky puzzle sypou docela často,“ smála se Monika Petrželová.

„Letos jsem se do celostátního kola mistrovství republiky ve skládání puzzle neprobojovala. Proti Jana Miszakové, která v naší kategorii složila dvousetdílkové puzzle za neuvěřitelných 14 minut, jsem opravdu neměla šanci. Tak možná příští rok – ale myslím, že není tolik důležité, jestli vyhraji v soutěži, ale to, že mě skládání puzzle baví,“ konstatovala dívka.