Cenu Talent roku 2016 udělovanou městem Třinec si v letošním roce odneslo dvacet žáků a studentů. „Talenty roku oceňujeme už téměř dvě desetiletí, přičemž řada z nich už své nadání zúročila, prosadila se i v profesním životě a stala se vzorem pro ostatní,“ podotkla starostka Třince Věra Palkovská. Společně s Talentem roku je pod záštitou Třineckých železáren vyhlašován i Talent regionu. Letos poprvé byla udělena také mimořádná cena starostky města Třince za záchranu lidského života. Ta připadla dvěma žačkám třinecké základní školy Slezská, Gabriele Niedobové a Kláře Suszkové, které pomohly zraněnému desetiletému chlapci.

Gabrilela Niedobová a Klára Suszková se vracely ze školy domů zrovna ve chvíli, kdy desetiletý chlapec nečekaně vběhl pod projíždějící auto. „Výjimečně jsme šly na autobus na jinou zastávku než obvykle,“ vylíčily dívky náhodu, která nejspíše malému chlapci zachránila život. Okamžitě se k zraněnému, u kterého už tou dobou byli dospělí, rozběhly a snažily se mu pomoct. „Zavolala jsem záchranku a společně s ostatními jsme se ho snažily přivést k vědomí,“ zavzpomínala Gabriela. Dívky si ale všimly, že způsob, kterým dospělí provádí první pomoc, není správný.

„Zvedali mu nohy a tím mu tekla krev ještě více do hlavy a začal se nám dusit,“ popsala situaci Gabriela. Naštěstí znaly základy první pomoci ze školy a chlapce položily do zotavovací polohy. Poté jej do příjezdu sanitky sledovaly. Péče o zraněného ale nebyla pro dívky vůbec jednoduchá. „Před třemi lety jsem měla autonehodu. Když jsem viděla, co se tady stalo, bylo mi to hodně nepříjemné, ale dokázala jsem pomoct,“ odhalila svůj zážitek Klára. Chlapec utrpěl při nehodě vážná poranění hlavy a nohy. Naštěstí se mu dostalo včasné pomoci a nyní se zotavuje v nemocnici. Dívky za jeho záchranu obdržely od starostky zvláštní cenu v podobě řetízků se srdíčky, která mají symbolizovat život.

NIKOL SIKOROVÁ