Tresty pro dlužníky se ale mění. Lidem, kteří v tomto roce nezaplatí včas, budou nedoplatky navýšeny jen o něco málo přes stokorunu. Uvádí se to ve vyhlášce města, která platí od začátku letošního roku.

„Máme za to, že snížení sankcí povede k lepšímu výběru nedoplatků. Lidé už nebudou muset kvůli včas nezaplacenému poplatku za odpad sahat hluboko do kapsy, což je může motivovat k tomu, aby dlužnou částku uhradili a vyhnuli se tak vymáhání nedoplatků exekučně," tvrdí frýdecko-místecký primátor Michal Pobucký.

Snížená sankce se vztahuje na nedoplatky až od roku 2015. Poplatek za odpad je ve městě povinen platit každý, kdo v něm má trvalý pobyt. Splatný je do konce května.

Kvůli špatné platební morálce řady obyvatel přichází frýdecko-místecká kasa o obrovské sumy. V roce 2014 činil dluh na poplatku za odpad přes 35 milionů korun, o rok dříve to bylo o téměř pět milionů méně.

Počet neplatičů se šplhá k osmi tisícům, nejvyšší dlužná částka včetně penále u jednotlivce činí zhruba devět tisíc korun.

Poplatek za odpad lze uhradit různými způsoby poštovní poukázkou, převodem na účet, v hotovosti nebo prostřednictvím SIPO. „Město loni zavedlo také novou službu, a to zasílání informací spojených s úhradou poplatku za odpad prostřednictvím e-mailů," přiblížila mluvčí magistrátu Jana Matějíková. Zájem je ale mizivý, bezplatné služby prozatím využilo jen šedesát obyvatel.