Loňská premiérová účast tohoto strategického bombardéru na Dnech NATO v Ostravě vyvolala v odborných kruzích, ale především v řadách laiků, velký zájem, který byl korunován rekordní návštěvností.

Do areálu mošnovského letiště za dva dny přišlo podle oficiálních odhadů policie zhruba 185 tisíc návštěvníků. Ti si nenechali ujít teprve třetí veřejnou prezentaci tohoto stroje na akci na území bývalé Varšavské smlouvy. Do té doby jej mohli spatřit pouze návštěvníci leteckých akcí v Moskvě a Berlíně.

„U. S. Air Force Reserve (USAFR) plánuje návrat bombardéru B-52 Stratofortress, který se tak s velkou pravděpodobností po roce vrátí na Letiště Leoše Janáčka Ostrava a bezpochyby se tak, stejně jako při loňské premiéře, i letos stane jedním z hlavních lákadel zářijové akce,“ uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které akci pořádá.

USAFR už kromě toho oficiálně potvrdilo účast letounu C-130H2 Hercules ze základny v Niagara Falls, který pomůže s organizačním zajištěním účasti B-52, pro nějž na mošnovské letiště dopraví speciální tažnou tyč nutnou pro přemísťování bombardéru po letišti.

V bývalém východním bloku představuje účast B-52 stále velké lákadlo i výzvu pro organizátory. Zejména z důvodu striktních požadavků na délku vzletové a přistávací dráhy, její nosnost a také na rozměry pojížděcích drah je její účast možná pouze na několika akcích,“ doplnil Jan Čadil, šéfredaktor časopisu Letectví+Kosmonautika.

Americký bombardér se – tak jako v loňském roce – zřejmě stane dominantou letecké statiky na Dnech NATO. „Posádka letounu byla loni velice příjemně překvapena jak kvalitou akce, tak i programem, který pro ni organizátoři připravili. Právě na základě loňského úspěchu jsme začali s našimi kolegy ze základny v Barksdale jednat o možnostech opakované účasti,“ dodal Pavlačík a zdůraznil, že stoprocentně ještě bude účast B-52 oficiálně potvrzena v průběhu srpna.