Tradice víkendových koncertů v parku, na kterou vzpomínají frýdecko-místečtí pamětníci, nyní opět ožívá. „Město vrací tradici do altánu v Sadech Bedřicha Smetany u řeky Ostravice. Pravidelně vždy v neděli dopoledne od 10 do 11 hodin v něm budou vystupovat převážně místní pěvecké sbory nebo hudební a taneční soubory, které od města dostávají dotace na svou činnost a které tak získají příležitost předvést své umění široké veřejnosti,“ prozradila mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Původní několik desítek let starý altán v sadech Bedřicha Smetany už byl natolik zchátralý, že jej město před rokem zbouralo a na jeho místě postavilo nový altán. „Původní altán v sadech Bedřicha Smetany byl vystavěn počátkem minulého století, kdy se v něm vždy od jara do podzimu konaly promenádní koncerty. Po roce 1989 ale tato tradice zanikla a altán začal chátrat. Čas se na jeho dřevěné konstrukci podepsal takovým způsobem, že už pro veřejnost i vystupující přestal být bezpečný. Proto se město rozhodlo, že altán zrekonstruuje a pokusí se v něm obnovit zašlou tradici,“ vysvětlila Jana Matějíková.

Práce na obnově altánu probíhaly minulý rok. Nový altán vzhledově připomíná ten původní, nese už ale moderní prvky, jako například bodové osvětlení pódia. V suterénu je místo pro uskladnění přenosného mobiliáře a nechybí v něm ani přípojka elektrického vedení potřebná při pořádání kulturních akcí s hudební produkcí. „Pozměněno a upraveno bylo také okolí altánu, byla zde položena nová dlažba, zabudovány nové lavičky, stojany na kola i odpadkové koše a výměnou prošlo také veřejné osvětlení,“ upřesnila mluvčí. Oprava altánu a úprava jeho okolí stála šest milionů korun.

Nový altán už má od uplynulého víkendu za sebou svou kulturní premiéru. „První kulturní akce se v altánu u řeky Ostravice uskutečnila v neděli 24. května, kdy zde účinkoval pěvecký sbor Smetana,“ upřesnila mluvčí. Během červnových nedělí se ještě altán stane zázemím pro ukázky country tanců, prezentaci souborů hostujících v rámci 15. ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Frýdek-Místek 2009, pro vystoupení Pěveckého sboru lidových písní Radost, Ženského pěveckého sboru Bohuslava Martinů a Pěveckého sboru Catena Musica. Akce v altánu v sadech Bedřicha Smetany se budou konat pouze za příznivého počasí.