Jde pravděpodobně o migrujícího jedince, který hledá nové teritorium a přitom může překonávat i větší úseky kulturní krajinou. Podle ochránců přírody to však není důvod k přehnaným obavám.
„Medvěd je přirozeně plaché zvíře a kontaktu s člověkem se aktivně vyhýbá. Při svém putování Beskydami nezpůsobil ani žádné škody," ujistil jeden z členů Miroslav Kutal z Hnutí Duha, které již dva týdny sleduje pohyb tohoto medvěda.
„Nebýt stop ve zbytcích sněhu nebo blátě, ani bychom o jeho přítomnosti nevěděli. Strach z jeho přítomnosti není na místě, každý den třeba na silicích podstupujeme mnohem větší riziko než při návštěvě lesů s výskytem medvěda," doplnil Miroslav Kutal.
Slunečné a teplé počasí v posledních dnech láká do přírody pěší turisty i cyklisty. Při množství lidí pohybujících se v oblasti Beskyd se dá předpokládat, že přítomnost tak velkého zvířete, jako je medvěd, neunikne pozornosti.
„V minulých desetiletích se medvědi do beskydských hor začali přirozeně vracet ze Slovenska. V chráněné krajinné oblasti Beskydy jsou jejich útočištěm nejodlehlejší a nejzachovalejší horské lesy, často chráněné jako rezervace. Někteří jedinci se však snaží hledat nový domov dále na západ od Beskyd," uvedla Dana Bartošová ze Správy CHKO Beskydy.
Migrace na velké vzdálenosti je přirozenou potřebou také pro další podobné savce, například vlky či rysy. „Případ pohybu zmíněného medvěda na značně rozlehlém území ukazuje, že ochrana migračních koridorů má opodstatnění a pro zabezpečení potřeb největších zvířat nestačí jen vyhlášení malých rezervací na hřebenech hor. Je nezbytné chránit krajinu jako celek před nadměrnou zástavbou komunikacemi, stavbami, ploty či před jejím nešetrným využíváním," apeloval dále Miroslav Kutal. V Beskydech, kde se medvědi objevují od 70. let minulého století, není znám žádný případ napadení člověka. Hnutí Duha vyhrálo světovou soutěž o grant od evropské outdoorové asociace. Se svým projektem, který má pomáhat návratu vzácných šelem do Beskyd, obstálo v konkurenci 74 projektů. Ve finále kategorie Nature, kterou podporuje německý National Geographic, soutěžilo celkem šest projektů z celého světa. O konečném pořadí nakonec rozhodla česká a světová veřejnost v hlasování na internetu, když dala projektu Hnutí Duha bezmála třetinu všech hlasů.