Do oprav děravých cest se pustily frýdecko-místecké technické služby. „Stav vozovek na celém území města včetně integrovaných obcí Lískovec, Chlebovice, Lysůvky, Zelinkovice, Skalice a Panské Nové Dvory jsme zhodnotili a podle výsledku kontroly následně zpracovali harmonogram oprav,“ vysvětlil ředitel společnosti TS Jaromír Kohut.

„Opravy výtluků provádíme buď jako provizorní nebo jako řádné. K provizorním opravám přistupujeme na místech, která jsou určena k celkové rekonstrukci. Řádná oprava pak spočívá v odstranění narušeného povrchu vozovky, následném zaplnění vyfrézované díry asfaltobetonovou směsí a jejím zaválcování,“ objasnil Jaromír Kohut.

Technické služby se na letošní opravy také náležitě vyzbrojily. „Abychom mohli opravy provádět co nejkvalitněji, zakoupili jsme nové mechanismy,“ prozradil ředitel. Technické služby mají zbrusu novou silniční frézu, finišer a válec o váze tří tun. „Fréza slouží na vyfrézování živičných povrchů pro menší až střední práce se záběrem 60 centimetrů. Pomocí výložníku jsou výfrezky rovnou nakládány na korbu nákladního vozidla, což je ideální pro použití v zastavěných částech města,“ popsal Jaromír Kohut.

Pomocí finišeru teď navíc technické služby mohou zavést novou technologii při opravách výtluků jak malého, tak i středního a velkoplošného rozsahu. Má záběr od 0,5 až do 3 metrů. „Využití tohoto stroje povede k celkovému zkvalitnění oprav výtluků a ke zvýšení produktivity práce. Současným použitím frézy a finišeru dojde k urychlení postupu všech činností a k úspoře lidské práce,“ konstatoval ředitel Kohut.

Technické služby začaly s prvními opravami už v březnu, kdy se dělníci pustili do lepení výtluků na nejfrekventova­nějších úsecích města. Především se soustředili na autobusové trasy. „Řidiči už nemusejí kličkovat například mezi dírami v ulici Nad Lipinou. Na této ulici bude také letos zahájena celková rekonstrukce,“ ujistil Jaromír Kohut. Opravena už je také část ulice Horní, Těšínská, T.G. Masaryka, Pionýrů, Erbenova, Resslova nebo ulice Míru. Na přelomu dubna a května se budou odstraňovat výtluky z ulice Ostravské a Frýdlantské u točny a také z komunikací na sídlištích K Hájku a Slezská.

„V květnu plánujeme řádnou opravu vozovek například na ulicích Na Poříčí, Palackého, nebo na komunikacích vedoucích sídlištěm Riviera a Kolaříkova,“ popsal plány oprav vedoucí odboru dopravy magistrátu Miroslav Hronovský.

Technické služby mají za úkol opravit pouze ulice, které patří městu, údržbu na silnicích ve vlastnictví Moravskoslezského kraje a státu však nezajišťují. Jedná se většinou o hlavní tahy, jako jsou například ulice Bruzovská, Lískovecká, Revoluční, J.Opletala, 17. listopadu, Na Vyhlídce, Staroměstská či Slezská. Ve vlastnictví státu je i silnice na ulici Hlavní, Příborské a Beskydské. Údržbu těchto komunikací provádí Správa silnic Moravskoslezského kraje.