Lada Vojtková vyrazila s manželem a psem na výlet z Krásné na Travný a odtud na Zlatník. „Sešli jsme do cíle asi půl hodiny před odjezdem autobusu. Pes, mírumilovná borderka, vybavený náhubkem a vodítkem, jak pravidla dopravních kanceláří vyžadují. Moc se jí to sice nelíbí, ale tu chvíli to vydrží. A najednou se za mnou ozve: ´Ale paní, tady vám psa do autobusu nevezmou.´ Nechápu, aplikace nic takového neuvádí. Přece není možné, že by byl řidič takový nelida-nepes,“ popsala svou zkušenost Lada Vojtková.

Říká, že autobus, který na zastávku dorazil, měl na dveřích piktogram „jeden pes ve voze“. Řidič autobusu však psa dovnitř nepustil. „Na poznámku, že na dveřích autobusu je obrázek psa, mi bylo sděleno, že na jiné lince tento vůz psy vozí,“ podotkla Lada Vojtková.

Dopravce, kterým je společnost ČSAD Frýdek-Místek, poukazuje na to, že rozhodnutí se týká pouze jediné víkendové linky zařazené do systému frýdecko-místecké MHD, na které se psi nepřepravují. „Ono omezení je uvedeno na každém jízdním řádu linky a na jízdních řádech na webu. Objednatelem této konkrétní linky jsou město Frýdek-Místek a přilehlé obce, jejichž katastrem linka projíždí, zejména pak samotná obec Krásná,“ uvedl za dopravce ředitel divize osobní dopravy Jakub Vyvial. Na základě dřívějších, podle něj velmi častých incidentů, byla přeprava psů na spojích, které zajíždějí do Krásné, zakázána objednateli dopravy. Zejména šlo o iniciativu přímo obce Krásná.

„Nejedná se tak o rozhodnutí nás jako dopravce. Smluvní přepravní podmínky podléhají schválení objednatelům jednotlivých doprav. Toto opatření následně uvítala většina pravidelných cestujících,“ podotkl Jakub Vyvial. Na ostatních příměstských linkách, které jezdí na Krásnou, je přeprava psů – respektive vždy jednoho – povolena. Tyto linky objednává Moravskoslezský kraj.

Lada Vojtková poukazovala na to, že autobus linky MHD číslo 18, který chtěla využít k přepravě, byl poloprázdný. Přesto se žádostí neuspěla. „Řidič mi velice vstřícně poradil, ať se vrátím se stejnou cestou, jak jsem sem přišla. Zmizel mi úsměv z tváře. Poloprázdný autobus odjíždí a my stojíme nechápavě na zastávce. Vydáváme se pomalu za autobusem, radost mají snad jen řidič autobusu a náš pes, nemusí už totiž mít náhubek,“ vylíčila turistka.

Adam Sobel, Mosty u Jablunkova, nar. 1.5., 47 cm, 2,79 kg, Nemocnice Třinec.
Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek