Podle místostarostky Milady Hejmejové se 74letý Robert Ramík velkou měrou zasloužil o propagaci klasické hudby v Třinci. „Byl spolu s již zesnulým Eduardem Turoněm starším, ředitelem tehdejší Lidové školy umění, iniciátorem založení Kruhu přátel hudby, který zahájil svou činnost v roce 1983,“ uvedla Hejmejová s tím, že KPH funguje dodnes.
Díky němu se v Třinci uskutečnil bezpočet koncertů vážné hudby a ve městě hostovalo úctyhodné množství znamenitých umělců z tuzemska i odjinud. „Návštěvníci koncertů poznali skvělé instrumentalisty, komorní soubory, filharmonie, pěvce a vokální sbory,“ shrnula Hejmejová.
Čerpá z rozsáhlého soukromého archivu
„V průběhu let se podařilo vytvořit stabilní obec náročných, poučených a nadšených posluchačů těchto koncertů, a to nejen z řad Třinečanů, ale i celého regionu. Robert Ramík zároveň připravoval a stále připravuje v rámci společnosti Trisia tištěné programy s informacemi o autorech a skladbách. Má z čeho čerpat, protože disponuje rozsáhlým soukromým archivem hudební literatury a časopisů,“ zdůraznila.
Podle ní se posedlost hudbou u Roberta Ramíka projevuje i v oblasti publicistiky formou recenzí, fejetonů a malých biografických studií. Ramík v mládí studoval hru na klavír a varhany. Přes čtyřicet let spolupracoval s Pěveckým sdružením Martinů v oboru instrumentálních doprovodů a jako korepetitor.
Ramík je absolventem ČVUT Praha, obor teoretické elektroakustiky a záznamu zvuku. Pro tuto specializaci tehdy nebylo uplatnění, a tak nastoupil do Třineckých železáren jako programátor výpočetní techniky, později působil jako tlumočník a překladatel. Do důchodu odešel v roce 1996.
„V Třinci prožil většinu života, propagaci hudby v Třinci věnoval své síly, nadání a tvůrčí schopnosti,“ uvedla Hejmejová. V oblasti, které se věnuje, je podle ní Ramík nenahraditelný. Cenu města Třince muži udělilo zastupitelstvo už v dubnu, nyní si ji převzal v kulturním domě.