Po společnosti Moje ambulance, která je spojena s Markem Potyszem, bývalým spolupracovníkem ocelářského magnáta Tomáše Chrenka, do kraje přichází další zdravotnický řetězec MediClinic, mající blízko k česko-slovenské investiční skupině Penta.

V Třinci a v Bohumíně už začaly fungovat první ambulance praktických lékařů pro dospělé, ve Frýdku-Místku pracují dvě specializované ambulance ORL sítě MediClinic. Další se připravují na květen v Bruntále, Dvorcích u Bruntálu, Karviné a v Bolaticích. „Předpokládáme, že v Ostravě bychom mohli ambulanci otevřít na konci roku. Jednáme i o dalších místech,“ uvedl výkonný ředitel společnosti MediClinic Martin Hofman.

„Koupíme ambulanci, zdůrazňuji, že bez nemovitostí. Lékař a sestra zůstávají na původním místě, stanou se našimi zaměstnanci, takže si pacient nemusí zvykat na nový personál a nové ordinační hodiny. Ordinace neslučujeme ani nestěhujeme,“ vysvětlil strategii MediCliniku Hofman.

To, že se nemění personál ordinace, považuje Hofman za výhodu pro pacienta. „Přece jenom lékař, který pečuje o pacienta dlouhou dobu, ho zná lépe, než ten, který si o něm přečte jen informace z dokumentace,“ míní Hofman. Nepřímo tak srovnává se systémem, který funguje v Mojí ambulanci, kde se lékaři ve službách střídají.

Hofman tvrdí, že řetězec nechce pacienty získávat pomocí dravé reklamní kampaně. „Nám stačí, když se bude dál léčit u lékaře, kterého si oblíbil a důvěřuje mu,“ konstatoval Hofman. Navíc pacientům nabízí telefonické poradenské centrum, možnost objednávek u lékaře na určitou hodinu, slevy v lékárnách, zdravotnických potřebách či wellness centrech. „Pacient, který potřebuje vyšetření u ambulantního specialisty, odejde od našeho praktického lékaře s kompletním itinerářem. Třeba nemocný s vysokým tlakem dostane rozpis, kdy a kde ho čeká který odborník. Nabídku samozřejmě nemusí využít, záleží na něm, jak se rozhodne,“ popsal Hofman.

Tvrdí, že tím, že se lékař stane zaměstnancem sítě, odpadne mu spousta administrativy, bude mít více času na pacienta. MediClinic, stejně jako Moje ambulance, nabídne pacientům ošetření v kterékoliv ordinaci v síti. „Například třineckého pacienta, který je na dovolené třeba v Karlových Varech a onemocní tam, automaticky ošetří tamější lékař,“ vysvětlil Hofman s tím, že společnost s nabídkou koupit ordinaci přichází zejména za staršími lékaři v důchodovém a předdůchodovém věku, kteří nemají komu předat svoji praxi.

Do nově získaných ordinací hodlá firma také investovat. „Mnohde zatím stačí jenom vymalovat, jinde je nutné zásadněji rekonstruovat a vybavit přístroji. „Celkové investice se budou pohybovat v řádech stovek milionů korun. Návratnost očekáváme během šesti až sedmi let,“ předpokládá Hofman. Tvrdí, že síť má uzavřeny smlouvy o péči se všemi zdravotnickými pojišťovnami.

Nabídku vstoupit do sítě MediClinic v Česku přijalo už přes stovku lékařů.