„Projekty, u nichž jsme uspěli se žádostmi o dotace, byly zaměřeny na výměnu oken a zateplení obvodových zdí a střech jedenácti školních budov. Celkové náklady byly vyčísleny na 158 milionů korun, z této částky jsme získali 86,5 milionu korun a zbylou část zaplatíme z městského rozpočtu,“ vysvětlil náměstek frýdecko-místecké primátorky Michal Pobucký (ČSSD). „Stavební práce budou na budovách škol probíhat postupně. Ukončeny by měly být nejpozději v příštím roce,“ doplnil.

Ujistil, že rozhodně nejde o první dotaci, kterou město pro školy získalo. „Už vloni v září jsme dostali přes 28 milionů korun na snížení energetické náročnosti školních budov 2. základní školy na ulici Jana Čapka. Nyní jsme získali rekordních 86,5 milionů korun a další dotace ve výši téměř 18 milionů korun na zateplení a výměny oken v dalších pěti školních budovách by ještě měly být schváleny. Celkové náklady na tyto úpravy předpokládáme ve výši 38,7 milionů,“ připomenul náměstek.

„Město investuje do škol nejen dotační peníze, ale každým rokem také vlastní finance. Další peníze vložíme do škol z městského rozpočtu v rámci investic, oprav a údržby. Už o letních prázdninách budou probíhat stavební práce za téměř 17,5 milionů korun na dalších sedmi školních budovách,“ konstatoval Michal Pobucký. „Celkem tak letos město investuje do rekonstrukcí školních budov rekordní částku přesahující 175 milionů korun,“ vyčíslil.

Nejedná se přitom jen o investice do základních škol, ale také do budov mateřinek. Například v mateřských školách Beruška a Pohádka rekonstrukcí projdou jídelny. „V Pohádce také vyměníme okna jednoho pavilonu, který bude zároveň i zateplen,“ podotkl Pobucký. „V Mateřské škole Anenská bude opravena střecha a vyměněna okna spojovacího krčku, zateplení se dočká také objekt mateřské školy Sněženka. U základních škol pak například dostane novou střešní krytinu 4. základní škola a na 8. základní škole bude pokračovat rekonstrukce elektroinstalace za téměř 3,5 milionů korun,“ vyjmenoval náměstek frýdecko-místecké primátorky Petr Cvik (ČSSD).

„Je už obtížné vyjmenovat všechny investiční akce, které přispěly ke zkvalitnění vzdělávacího prostředí jednotlivých škol. Stačí vzpomenout jednotlivá školní hřiště, která město za poslední roky vybudovalo. Otázka údržby budov a jejich zkvalitnění ale byla pro město přece jen velkým finančním soustem. Věděli jsme, že se musíme soustředit na příslušné dotační tituly, pokud chceme i v tomto směru udržet krok, což se také povedlo,“ řekl Petr Cvik.

Žáci některých základních škol se navíc mohou radovat dvojnásob. Kromě opravených školních budov se jim letos také o něco prodlouží prázdniny. „Kvůli rekonstrukci školních budov dochází na několika školách k předčasnému ukončení školního roku. Rekonstrukce elektrorozvodů na 8. základní škole a rekonstrukce školní výdejny na 4. základní škole začnou v nejbližších dnech a budou tak rozsáhlé, že se ředitelé těchto škol rozhodli ukončit školní rok již v pátek 25. června. Vysvědčení však dostanou dříve také děti z 1. základní školy a 11. základní školy, a to v pondělí 28. června,“ pověděla vedoucí odboru školství magistrátu Ilona Nowaková.