Třiadvacet iráckých křesťanů přistane v neděli 20. března v Praze. Patnáct z nich bude bydlet v pražském hotelu, zbytek autobusem pojede do Smilovic, kde se o ně budou starat pracovníci Slezské diakonie. Podle referenta pro uprchlíky Zdeňka Kašpárka se obec na Třinecku stane domovem pro šestičlennou rodinu, která se skládá z rodičů a čtyř dětí ve věku šesti až šestnácti let, a otce s osmiletou dcerou. Pravděpodobně v dubnu by mělo přicestovat několik dalších jedinců, dohromady by jich v Karmelu mělo být kolem třiceti.

„Stejně jako předchozí skupiny čeká i nově příchozí ve společných zařízeních intenzivní proces seznamování s českou kulturou, společností a jazykem," řekl Martin Frýdl, mluvčí Nadačního fondu Generace 21, jenž přesun a integraci běženců organizuje a financuje.

Po zhruba dvou měsících se přestěhují do klasických bytů v Třinci nebo Ostravě, kde budou další čtyři měsíce procházet intenzivním integračním procesem. „Během této doby by měli získat azyl. Po zhruba půl roce jim začneme hledat práci, za kterou se mohou přestěhovat kamkoliv v České republice. Práci budeme vybírat z nabídek, které shromažďujeme od soukromých podnikatelů a firem. Zároveň budeme vybírat místa, kde mezi sebe uprchlíky přijmou místní věřící," řekl Jan Talafant, ředitel fondu Generace 21. Ještě zhruba půl roku po osamostatnění jim budou pomáhat pracovníci fondu nebo třeba členové různých náboženských spolků.

Děti z uprchlických rodin by měly začít chodit do školy od 1. září, navštěvovat budou pravděpodobně Církevní ZŠ a MŠ v Třinci, která je podle její ředitelky Moniky Guńkové schopná vzdělávat až deset dětí ze zahraničí.

První skupina Iráčanů dorazila do Smilovic ve druhé polovině února. Asi týden po příjezdu je čekala první lekce češtiny, kterou se učí každý den tři hodiny dopoledne a hodinu odpoledne.

Pokud půjde vše podle plánu, bude v Česku od neděle 91 ze 153 běženců, jejichž přesun schválila loni v prosinci vláda. Výslednou skupinu vybrali zástupci Generace 21, kteří několikrát navštívili uprchlické tábory v iráckém Erbílu. „Na vlastní oči se přesvědčili, že situace mnoha rodin je opravdu zoufalá a přímo na místě vytvořili seznam žadatelů o přijetí do Česka. Na seznamu jsou především celé rodiny a vdovy s dětmi, jejichž situace je beznadějná," uvedl mluvčí fondu Martin Frýdl s tím, že běženci už před odletem absolvovali bezpečnostní prověrky českých tajných služeb a pohovory se státními orgány. Samozřejmostí byly také lékařské prohlídky, a to jak před odjezdem, tak i po příletu do země ve středu Evropy.