„Zhotovitel přislíbil předložit do konce srpna detailní návrh dalšího postupu vzhledem k dokončení stavby mostu. Jde především o termín dokončení stavby s ohledem na její aktuální stav,“ sdělil novinářům na čtvrteční mimořádné tiskové konferenci hejtman Evžen Tošenovský.

V jednání jsou podle jeho dalších slov dvě varianty následného postupu na stavbě. Jednak verze ukončení smluvního vztahu mezi krajem a společností ODS-DSO, a tedy hledání nového realizátora stavby. To by ale podle hejtmana mohlo být kvůli novému výběrovému řízení v dané situaci zdlouhavé.

„Ve druhém případě tedy uvažujeme o pokračování spolupráce se současným smluvním partnerem, avšak za podmínek zohledňujících změnu situace. Kraj již nyní obě varianty analyzuje, nicméně konečné rozhodnutí bude záviset na předložených návrzích zhotovitele,“ uvedl dále Tošenovský s tím, že prioritním zájmem kraje je co nejrychlejší uvedení mostu do provozu.

Stavba zříceného mostu ve Studénce na Novojičínsku měla kraj přijít na více než 26 milionů korun. Pětaosmdesát procent z této částky by měla pokrýt dotace z evropských fondů. Rychlé dokončení stavby je pro zachování dotace z EU důležitým faktorem. Hrozí totiž, že kvůli nedokončení stavby v letošním roce by kraj o vyplacení dotace mohl ještě přijít. „Žádnou jinou obdobnou stavbu dotovanou z fondu unie nepotkala taková nehoda. Nyní proto řešíme posun termínu dokončení mostu a s tím i související finanční stránku věci,“ vyjádřil se ještě na tiskové konferenci hejtman.

Regulační poplatky

Z dosavadních předběžných jednání, která Moravskoslezský kraj vede, vyplývá ochota Českých drah uhradit regulační poplatky za pacienty hospitalizované v krajských nemocnicích po pátečním vlakovém neštěstí. „Pokud by dohoda s ČD nebyla možná, je kraj připraven tyto poplatky uhradit. V tomto případě by částku uplatňoval na viníkovi nehody,“ řekl hejtman Evžen Tošenovský.

Do stejné řeky dvakrát nevstoupíš

Novináři, netrpělivě očekávající každou novou informaci k tragickým událostem ve Studénce na Novojičínsku, včera odpoledne zaplnili zasedací místnost moravskoslezského krajského úřadu.

Hejtman Evžen Tošenovský se totiž rozhodl svolat mimořádnou tiskovou konferenci k bezmála týden starému neštěstí. Jeho půlhodinový monotónní proslov ale bohužel nepřinesl k danému případu nic nového.

„Zabýváme se tím, jestli máme firmě ODS-Dopravní stavby Ostrava vypovědět smlouvu na realizaci mostu, nebo ne. Zatím jí dáváme čas na předložení nového řešení situace,“ sdělil v kostce ostražitě naslouchajícím médiím první muž kraje.

Před blížícími se volbami do krajského zastupitelstva tak jeho výstup vypadal spíš jako snaha udržet si pozornost žurnalistů a být lidmi v důležitém období viděn jak v televizi, tak na stránkách tisku. Zda mu takovéto výstupy mohou přinést plusové body, je ale těžké říct.

Občané už totiž i během osudného pátku s nevolí sledovali, jak se během reportáži z místa tragédie v médiích objevovali i další politické špičky, jako třeba Mirek Topolánek nebo Jiří Čunek.

Současná situace je totiž jiná, než když muž s přezdívkou ET směle čelil přetrvávajícím nástrahám přírodní katastrofy – povodním v roce 1997.

Přicházet ve vypjatých chvílích s nedůležitými informacemi už tak hrdinné není. Holt, do stejné řeky dvakrát nevstoupíš…