V tomto končícím čtyřletém volebním období obsadili nejvyšší posty na radnici sociální demokraté ve spolupráci s komunisty. V čele kandidátky ČSSD stojí opět současná primátorka města a zároveň senátorka Eva Richtrová. Voliči by se však v tomto případě mohli dočkat překvapení: Eva Richtrová sice stranu povede do voleb, ani v případě volebního vítězství však prý už primátorkou být nechce. Daleko větší šanci na obsazení tohoto postu mají její náměstci Petr Cvik nebo Michal Pobucký.

Kritici zvenčí i zevnitř strany však poukazují na to, že na volitelných místech kandidátky sociálních demokratů jsou v prvním tuctu nejméně tři, kteří sice mají v souladu se zákonem trvalé bydliště ve Frýdku-Místku, fyzicky však bydlí jinde. Jedním z nich je například i současný náměstek primátorky Petr Cvik, který se svou rodinou žije ve Sviadnově.

„Nechci kandidovat na post primátorky města, nejsem sběratelkou funkcí. Na radnici jsem už dost dlouho na to, abych převzala zodpovědnost za to, co se ve městě udělalo i za to, co nabídneme dále. Jsem ochotna se postavit za náš volební program a myslím si, že ve volbách by si lidé měli vybírat hlavně podle programů,“ konstatovala Eva Richtrová. O tom, s čím místní sociální demokraté do voleb půjdou, však mluvit nechtěla. „Víme, v čem bychom chtěli pokračovat i kde jsou naše slabiny. V současné době program dolaďujeme, poté ho odsouhlasíme a teprve následně jej budeme prezentovat,“ vysvětlila.

K tomu, zda sociální demokraté po volbách opět hodlají na radnici přivést komunisty, se vyjádřit nechtěla. „Byla bych ráda, kdybychom volby vyhráli, o složení budoucí koalice a personálních otázkách však budeme jednat až potom,“ řekla. Jakékoliv jméno kandidáta na post primátora odmítla jako spekulaci.

Současným koaličním partnerem sociálních demokratů na frýdecko-místecké radnici jsou komunisté. Náměstek primátorky Miroslav Dokoupil však ústně odmítá komunikovat. „Po telefonu nic řešit nebudeme. Na písemné otázky odpovím písemně,“ sdělil. Na konkrétní otázky však nakonec nedošlo. „Ani kandidátku, ani volební program zatím nemáme, vše se připravuje. Proto nemohu sdělit ani naše priority, ani jmenovat lídra, ani potencionální koaliční partnery. Takové dotazy je zbytečné posílat,“ sdělil komunista.

O poznání sdílnější než komunisté byla současná druhá nejsilnější, byť opoziční strana ve frýdecko-místeckém zastupitelstvu – ODS. „Jistě, naše kandidátka není žádné tajemství. Od volební jedničky máme prvních deset míst obsazeno takto: Petr Konůpka, Rafael Kučík, Helena Ruszová, Pavel Kocich, Dalibor Švejkovský, Igor Svoják, Pavla Walková, Miloslav Merta, Josef Vojvodík, Martin Říman,“ pověděl lídr občanských demokratů Petr Konůpka. Dodal, že případě volebního úspěchu, případně podtrženého sestavením vítězné koalice, by se také ucházel o post primátora.

„Volební program zatím tvoříme, do voleb je skutečně ještě dlouho. Priority zatím prozrazovat nebudu, v našem programu se ale určitě objeví věci, na které už dlouho upozorňujeme. Především bychom chtěli zprůhlednit zadávání veřejných zakázek, podívat bychom se však chtěli například i na prodej obecního majetku rodinným příslušníkům místních politiků. V každém případě budeme klást důraz na účelné vynakládání financí města,“ uvedl příklady Petr Konůpka. Upřesnil také, že zatímco do minulých voleb šla ODS jako součást politického bloku spolu s KDU-ČSL a sdružením Občané pro město, tentokrát bude mít vlastní samostatnou kandidátku, na které se však mezi 43 kandidáty objeví i 7 kandidátů bez politické příslušnosti. O případné koalici je ODS ochotna vyjednávat se všemi demokratickými stranami, mezi které ovšem nezahrnuje KSČM.

Kandidovat do frýdecko-místeckého zastupitelstva však budou i menší strany. Teprve minulý týden si svého lídra zvolila místní KDU-ČSL. Lidovce letos do voleb povede Libor Koval. „Kandidátku i program teprve dolaďujeme. Už nyní ale mohu prozradit, že ji budou tvořit velice solidní lidé. Bude mezi nimi například i ředitel frýdecko-místecké nemocnice Miroslav Přádka nebo minulý ředitel Beskydského informačního centra Richard Žabka, jsou tam i místní podnikatelé a vysokoškolští studenti,“ prozradil Libor Koval.

„Program zatím dolaďujeme a zatím bych nerad prozrazoval podrobnosti. Určitě se v něm ale budeme zabývat dopravní situací ve městě, co nejvíce bychom chtěli urychlit výstavbu obchvatu a důležitými body bude i podpora sportu, kultury a volnočasových aktivit obyvatel města,“ pověděl k programu strany. „Co se týče potencionálních koaličních partnerů, máme jako středová strana výhodu možnosti širší koalice, protože průniky programových cílů se vyskytují jak s pravicovými, tak i s levicovými stranami. Určitě bychom ale nešli do koalice s komunisty ani s žádnými extrémistickými stranami,“ ujistil lídr lidovců Libor Koval.

V zastupitelstvu města mají nyní dvě křesla i Nezávislí. „Kandidovat určitě budeme,“ ujistil za Nezávislé zastupitel Zdeněk Stolař. „O jménu budoucího lídra jsme ale zatím ještě nerozhodli,“ dodal. Může to být Zdeněk Stolař a mezi dalšími kandidáty jsou pak například i Petr Železník, Josef Nejezchleba nebo Jan Krulikovský. „Jsme malá strana a šance, že bychom postavili primátora, je velmi malá. V povolební koalici ovšem určitě můžeme být platným partnerem – ale na podobné úvahy je ještě času dost,“ usmíval se Zdeněk Stolař. „Stavíme na osobnostech, velmi slušném programu a dobrých znalostech problematiky města. Našim cílem je zdravý rozvoj Frýdku-Místku bez většího zadlužování a s maximálně průhledným rozhodováním,“ konstatoval někdejší frýdecko-místecký starosta Zdeněk Stolař.

Do frýdecko-místecké komunální politiky však hodlají zasáhnout i nové parlamentní strany – Věci veřejné a TOP 09. „Tipy na osobnosti, které by na podzim stranu mohly vést do komunálních voleb, určitě máme. Jejich jména ale prozatím prozradit nemohu, alespoň ne do doby, kdy kandidátky koncem července odsouhlasí sněm,“ zalitoval místopředseda místní organizace TOP 09 Martin Špetla.

„Ve Frýdku-Místku chceme nastolit novou politickou kulturu. Rádi bychom celkově zklidnili zdejší politickou atmosféru, vyvětrali jakousi zatuchlost, která je tu cítit a otevřeli radnici zdejším obyvatelům. Live motivem našeho volebního programu je Vrátit obyvatelům Frýdku-Místku dobrou náladu. Chceme se soustředit hlavně na finance, zprůhlednění zadávání veřejných zakázek, životní prostředí a dopravu. Rozhodně je tu také co zlepšovat v oblasti komunikace, ať už města s občany, nebo těch, co na městě budou. Voličům chceme nabídnout otevřenost, slušnost a srdce na dlani,“ shrnul hlavní myšlenky volební kampaně TOP 09 Martin Špetla. Ujistil, že strana rozhodně nehodlá vést negativní kampaň a i na místní úrovni chce držet linii, jakou už lidé znají z celostátní úrovně. Za potencionální koaliční partnery považuje ty strany, se kterými najde v zásadních otázkách programové shody.

Volebního lídra zatím neznají ani místní Věci veřejné. „Kandidátka je téměř hotová, lídra si ale Véčkaři volí v internetové volbě a bude znám až koncem července,“ vysvětlil předseda frýdecko-místeckých Věcí veřejných Dalibor Hrabec. Prozradil ale některá jména, která se na kandidátce objeví. Jsou to například Martin Adamec, Jan Janásek, Drahomíra Jurtíková, Jaromír Holub či Michal Velička.

Volební program strany se mimo jiné určitě dotkne výběrových řízení. „Chceme, aby se nejen dodržoval litera zákona, ale zadávání veřejných zakázek probíhalo zcela průhledně. Podle nás by například měly být zveřejňovány na internetu. Síly také chceme opřít do co nejrychlejšího dokončení obchvatu města. Rozhodně také nechceme přispívat k zadlužování města,“ shrnul hlavní myšlenky budoucího volebního programu Dalibor Hrabec. „Chtěli bychom také, aby se radnice ptala lidí na jejich názory, může to být například formou internetového referenda,“ pověděl. „Nebráníme se spolupráci s žádnou demokratickou stranou. Věřím, že mluvím za všechny Véčkaře, když řeknu, že ale rozhodně neuvažujeme o spolupráci s komunisty,“ do­dal.