Biskupství ostravsko-opavské tak získalo poslední potřebný dokument ke stavebnímu povolení a obnově nejstarší třinecké památky už nic nebrání. „Povolení ke stavbě kostelíku vydá stavební úřad Magistrátu města Třince nejpozději do konce dubna,“ uvedla primátorka Třince Věra Palkovská.

Montáž kostela aktuálně probíhá v Hošťálkové na Vsetínsku, v sídle dodavatele stavby. Odtamtud bude po získání stavebního povolení převezen rozebraný do Gutů, kde bude opět smontován. „Už se nemůžeme dočkat, až bude náš klenot v Gutech znovu stát,“ dodala primátorka.

Soud s mladíky obžalovanými z podpálení dřevěného kostela v Gutech na Třinecku.
Dovolání žháře z Gutů zamítl i Ústavní soud. Naděje zhasla

Třinec se v obnově své nejcennější památky angažuje od samotné nešťastné události v srpnu 2017, kdy ho zničil požár. Město poskytlo prostory pro uskladnění ohořelých trámů. Farnosti Střítež, pod níž Guty spadají, bezplatně zapůjčilo část pozemků za účelem skladování stavebního materiálu.

Pomoci má také veřejná sbírka, která stále trvá a jejíž výtěžek bude určen na vybavení kostela. Doteď se vybralo zhruba 3 786 000 korun. „Málokdy jsem se během svého působení na radnici setkala s takovou solidaritou v rámci celé České republiky, za což všem moc děkuji,“ uvedla Palkovská.

Tesaři pracují v Hošťálkové na Vsetínsku na dřevěné konstrukci kostela, který vyhořel v Třinci-Gutech.
Jak převézt kostel? Ten nový za spálený v Gutech již stojí u tesařů a čeká

Pro Třinec byl malebný dřevěný kostel Božího Těla z roku 1563 nejstarší historickou památkou a doslova rodinným stříbrem. Obrovský význam měl i pro farníky a další věřící z blízkého i vzdáleného okolí, což dokumentuje i fakt, že se na tomto místě věřící stále scházejí k bohoslužbám.

Na místo často míří i turisté a navštívili jej i představitelé české vlády či manželka prezidenta republiky při své návštěvě Třince. „Moc bych si přála, až bude nový kostelík stát, aby si do něj našli cestu nejen věřící, ale opět i turisté,“ dodala Věra Palkovská.