Na jejich zvýšení v letošním roce se v kolektivní smlouvě dohodlo vedení firmy spolu s představiteli základních organizací Odborového svazu KOVO TŽ.

Díky dohodnutému základnímu růstu vzroste na konci roku 2022 průměrná mzda z loňských 38 353 korun na 39 710 korun. Pokud firma splní plánovaný hospodářský výsledek, díky mimořádným odměnám by pak průměrná mzda zaměstnance Třineckých železáren mohla překročit 40 000 korun.

V provoze ČOV ve Sviadnově u Frýdku-Místku takřka nepotkáte, všechno je automatizované a hlídané z velínu. Žijí tu ale bakterie i kachny.
Sražený tuk, žravé bakterie, kachny i vyhnívací část. "Vodní svět" ve Sviadnově

„Základní růst představuje navýšení mzdy v průměru o 1 700 korun, u směnových zaměstnanců až o 2 500 korun. Valnou část navýšení jsme totiž směřovali do motivačních složek zejména zaměstnanců v nepřetržitém provozu,“ upřesnil ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Ivo Žižka.

Huť se k navýšení mezd odhodlala i přesto, že v ji v letošním roce čeká extrémní růst nákladů na energie, které přesáhnou 5,5 miliardy korun. Je to o 1,4 miliardy více než v loňském roce. Předpokládá se také růst dalších nákladů v souvislosti s připravovanými projekty ke snižování uhlíkové stopy dle Zelené dohody. Do hospodaření firmy vstupuje také masivní růst nákladů na emisní povolenky a vstupní suroviny.

Otužileckým podnikem v regionu je třeba Tříkrálový ponor v kempu Lučina na Žermanické přehradě.
Otužování je hitem: Takto si ho užívají lidé na Frýdecko-Místecku

„Přichází náročné období, které musíme ustát. S ohledem na zvyšování životních nákladů však nemůžeme zapomínat na zaměstnance,“ podotýká k vývoji generální ředitel hutě Jan Czudek. I letos proto apeluje na úspory, které bude firma hledat ve všech provozních činnostech, investicích i zaměstnanosti s cílem zvýšení efektivity výroby.

V kolektivní smlouvě je kromě jiného navýšeno finanční plnění v případě ztráty zdravotní způsobilosti. Vyšší budou také částky při pracovních a životních jubileích, které zaměstnavatel vyplácí dle určitého počtu let pracovního poměru. „Například po pěti letech práce pro huť firma vyplatí jednorázovou odměnu 3 000 korun, po 25 letech je to 12 000 korun a podobně. Jde o mimořádné poděkování loajálním dlouholetým zaměstnancům,“ upřesňuje personální ředitel.

Hokejisté Třince (červené dresy) v 41. kole Tipsport extraligy vyzvali zlínské Berany.
Historický moment. V dresu Třince nastoupili v jednom zápase tři Poláci

Za pozitivní zprávu pro zaměstnance kromě navýšení mezd a dalších výhod z podnikové kolektivní smlouvy považuje předseda ZO OS KOVO TŽ Marcel Pielesz rovněž novinku v kolektivní smlouvě týkající se volitelných benefitů. „Zaměstnanci získají na celý rok benefit v jednotné výši 5 000 korun, který si mohou rozdělit do různých nabízených aktivit zejména pro své zdraví,“ podotýká.