Obec nato uspořádala anonymní anketu, prostřednictvím které mohli občané vyjádřit své názory na konkrétní otázky k fungování zdejší mateřské školy. Ukázalo se, že většina z jednašedesáti respondentů by například uvítala rozšíření provozních hodin ve školce. Většina si také myslí, že by místo povinného poledního spánku děti měly mít možnost i jiného klidového programu, nebo že by školka měla nabídnout více zájmových kroužků, zejména pak jazykových. Za tyto kroužky by rodiče byli ochotni i více připlatit.

Obě znesvářené strany přišly své postoje vysvětlit zastupitelům obce na jejich poslední zasedání. Ředitelka mateřské školy kritiku ostře odmítla. „Jde o účelový dopis směřující k mé likvidaci a o kritiku za každou cenu,“ míní ředitelka školky Marie Němcová. Připomenula, že ve školce funguje několik zájmových kroužků, které vznikly na základě zájmu rodičů. Jde například o pohybové kroužky, dětskou jógu, zahradníček, logopedii nebo výtvarný kroužek.

„Děti mají čím dál větší problémy s výslovností, proto jsme se cizím jazykům bránili. Myslím, že by se děti měly nejdříve naučit pořádně vyslovovat česky a teprve potom se učit další jazyk. Pokud si to ale rodiče přejí, od září zajistíme angličtinu,“ konstatovala ředitelka.

„Mrzí mě, že paní ředitelka bere náš dopis jako konfrontaci a osobní útok. Jde nám jenom o to, aby se zlepšila spolupráce mateřské školy s rodiči i úroveň samotné školky. Dvě ze tří mých dětí chodily do školek ve městě, které musí mezi spoustou ostatních mateřských škol v okolí mnohem více bojovat o přežití. Proto mohu porovnávat a musím říct, že školky ve městě mají mnohem otevřenější přístup, pestřejší nabídku a děti z nich také vycházejí mnohem lépe připravené pro školu,“ oponovala zástupkyně rodičů, kteří dopis podepsali, Hana Gregorová.

Na stranu rodičů se připojila i starostka obce Alice Tancerová (KDU-ČSL). „Poté, co jsem obdržela kritické připomínky k provozu naší mateřské školy, navštívila jsem pro možnost srovnání školky v Paskově a také na Slovensku. Mohu říct, že v obou případech jsem zaregistrovala mnohem větší nápaditost i vstřícnější a otevřenější přístup k rodičům,“ podotkla starostka.

Ředitelky mateřské školy se však zastal zastupitel René Křižák (SN). „Když do zdejší školky chodily mé děti, byl jsem spokojený,“ podotkl. „Ve školce nedávno proběhla celková inspekce. Hodnocení bylo dobré a zařízení označeno jako nadstandardní,“ upozornila ředitelka školky.

Zastupitelé vzali připomínky rodičů k provozu školky na vědomí a usnesli se také, že kvůli vysokému počtu dětí obec školku rozšíří o jednu třídu. V budoucnu by pravděpodobně mohlo dojít i na rozšíření provozních hodin.