Záměr soukromého investora, který hodlá v Dobré postavit ubytovnu pro 360 dělníků automobilky Hyundai, vyvolal mezi místními občany obrovskou bouři nevole. Ubikace by totiž měla být smontovaná z plechových unimobuněk a měly by jí tvořit dva třípatrové bloky, každý o rozloze téměř pětasedmdesát na patnáct metrů.

Obyvatelé Dobré se obávají, že po jejím uvedení do provozu v obci vzroste kriminalita, klesne cena pozemků, začnou kolabovat komunální sítě a v neposlední řadě nechtějí z oken svých domů vyhlížet na obrovské plechové boudy. Lidé proto proti výstavbě této ubytovny sepsali petici, kterou podepsalo přes čtyři sta dvacet občanů. Vojtěška Gavlasová z Dobré se proto dokonce obrátila i na ombudsmana. „Když investor tvrdí, že vzhledem k celkové charakteristice území ubytovna nebude pro svou strohost rušivým prvkem, zní to jako výsměch občanům,“ řekl mluvčí petice Bohumír Zachník.

Stavba je ovšem v souladu s územním plánem obce. Kvůli ubytovně minulý týden mimořádně zasedli zastupitelé obce. Na zasedání přišlo také kolem sto padesáti rozhořčených občanů, bylo jich tolik, že se všichni ani do jednacího sálu nevešli. Na jednání však nedorazil ani investor, přestože ho místostarosta obce Ladislav Žurek (KSČM) pozval, ani starostka obce, která měla dovolenou, ani majitel pozemků. „Největší díl pozemků patří místnímu podnikateli Stanislavu Horákovi a další část firmě Bydlení a pohoda. Firma patří Tomáši Martinákovi z Plzně, ale jeho otec bydlí v Dobré. Martinák je současně také investorem stavby. Nevím, kdy a jak tito podnikatelé k pozemkům přišli, ale rozhodně je teď chtějí na úkor místních lidí náležitě zpeněžit,“ řekl na zastupitelstvu místní občan Aleš Zindel.

Investor stavby Tomáš Martinák po svém otci médiím pouze vzkázal, že se v této fázi ke stavbě ubytovny nebude vyjadřovat. „Firma Hyundai navíc vzkázala, že na stavbě této ubytovny nemá žádný zájem a že je to pouze soukromá aktivita některých podnikatelů,“ upozornil šéf Stavebního úřadu v Dobré Václav Kocich.

Občané poukazovali také na to, že se o stavbě ubytovny dověděli až na poslední chvíli a víceméně náhodou. „Proč nás obec neinformuje včas? Zpravodaj je plný nesmyslů, ale o důležitých věcech se nedovíme,“ křičeli občané z pléna. „O stavbě té ubytovny skoro nikdo nevěděl. Obec jen vyvěsila oznámení na úřední desku. Nechci raději ani domýšlet, co by se stalo, kdyby si toho lidé nevšimli a nepodali tu petici. Stavba by asi tiše prošla a pak bychom se nestačili divit,“ podotkl zastupitel Jiří Carbol (KDU-ČSL).

„Jedná se o stavbu na soukromém pozemku v souladu s územním plánem obce. Zastupitelstvo může ve všech řízeních ke stavbě vznášet námitky a připomínky, případně podávat odvolání, ale to je vše, co může v této chvíli ze svého postavení podle zákona udělat,“ konstatoval právní zástupce obce Pavel Szkandera. „Navrhuji, abychom změnili územní plán, podle kterého už by nebylo možné ubytovnu v obci postavit,“ přišel s nápadem zastupitel Vítězslav Pantlík (KSČM).

Tento návrh nakonec zastupitelé také schválili. Proces změny územního plánu ale může trvat i řadu měsíců. Uložili proto současně obci co nejvíce zdržovat stavební řízení, aby tak na potřebné změny získali čas.

Nad Dobrou se pořád točí bouřkové mraky

Zdá se, že se nad obcí Dobrá stále drží bouřkové mraky. Obec se měsíc co měsíc potýká s neskutečnými problémy. Není to tak dávno, co zastupitelé řešili, jak by měli postupovat, aby obec nemusela vracet státu téměř čtyřiadvacet milionů dotace na splaškovou kanalizaci. Kvůli tomu, že obec neměla se státem vyřešeny tyto potíže, nedostala ani dotace zmírňující dopad průmyslové zóny v sousedních Nošovicích. Ačkoliv je Dobrá stavbou továrny zřejmě postižená ze všech okolních obcí nejvíce, zdejší občané prozatím museli ostrouhat. Lidé ještě mají zahřáté propisky od toho, jak nedávno podepisovali petici proti takzvané optimalizaci dráhy vedoucí do průmyslové zóny, a už na ně dopadá další rána. Tentokrát se o úder postarali podnikavci, kteří hodlají v sousedství rodinných domů postavit monstrózní plechové ubikace. Kdo by se chtěl z okna dívat na plechové boudy, byť třeba natřené nazeleno? Nemluvě o tom, že by se obec doslova zaplnila různými nedefinovanými přistěhovalci. Lidé se už teď bojí o svou bezpečnost. A obec? Ta sice svou zákonnou povinnost vyvěsit oznámení na úřední desku splnila, ale jinak hrála mrtvého brouka, aspoň do doby, než obdržela od rozzuřených občanů další petici. Místní lidé už si ale začínají zvykat, že musí být obezřetní a novinky v obci si hlídat. Snad i proto jsou tu petice téměř na týdenním pořádku. Je otázka, jak dlouho je to ještě bude bavit. (poznámka autorky článku)