Začátek zasedání zastupitelů obce Dobrá se o několik minut opozdilo. Přišlo totiž tolik vesměs nazlobených občanů, že se téměř nemohli vlézt do zdejší obřadní síně obecního úřadu, a úředníci museli nechat do sálu nanosit další židle. Lidé měli na srdci hned několik potíží, které je pálí a které s vedením obce chtěli řešit. Především byli rozezleni tím, že je obec podle jejich názoru pozdě informovala o tom, že se má„optimalizovat dráha“ tak, aby vyhovovala požadavkům Hyundaie. To s sebou pravděpodobně přinese nejen obtíže s hlukem, prachem a vibracemi, ale mezi tratí a rodinnými domky v její bezprostřední blízkosti by měla vzniknout čtyři metry vysoká protihluková stěna, která by obec v samotném centru rozdělila napůl.

Bolestná objížďka

Neméně bolestným problémem, kvůli kterému na zastupitelstvo přišli, je i objížďka, kvůli níž mají Doberským znovu, až do konce roku, jezdit mezi rodinnými domky stovky kamionů. Lidé chtěli zastupitele požádat, aby zařídili zkoordinování prací tak, aby je zvýšená doprava co nejméně postihla. Mimoto občany zajímaly i změny územního plánu, kvůli kterým by se počet obytných domů v obci mohl rozrůst i o více než deset procent. Obec počítá s tím, že v největší plánované obytné zóně na Kamenci, kde by mělo vyrůst sto sedmnáct nových rodinných domů, vykoupí pozemky na to, aby tu mohla postavit obecní cesty. „Už vloni jsme sepsali petici, kterou podepsali téměř všichni občané z okolí a ve které žádáme vybudování plánovaného chodníku kolem cesty v obytné zóně Na Skotni kousek od centra, to ale obec vůbec nezajímá,“ bouřili se občané.

Ani v nočních hodinách se někteří nedostali ke slovu

Na zasedání zastupitelstva obce s necelými třemi tisíci obyvateli, jich přišlo kolem padesáti. Většina z nich se ale svého slova nedočkala, protože po několika hodinách čekání lidé nevydrželi a postupně odcházeli. I přesto, že se dožadovali, aby směli promluvit dříve, starostka se držela schváleného programu, občany nevyslechla a jejich křik ignorovala. „Občané budou moci říct své názory, až přijde na řadu bod diskuse,“ konstatovala starostka obce Alice Tancerová (KDU-ČSL). Ke slovu se dostali jen ti nejvytrvalejší po sedmi hodinách čekání až v samém závěru zasedání kolem dvaadvacáté hodiny večer. „Byla to schválnost. Lidé se nepřišli hádat, ale chtěli řešit vážné problémy, které tu vznikly. Když se obrátí přímo na obec, často nedostávají odpovědi, a když přijdou na zastupitelstvo, dopadá to takto,“ rozčiloval se Vladimír Novák z Dobré. „Je opravdu neúnosné, aby tu občané museli několik hodin čekat, než se dostanou ke slovu. Podnikám a na takové věci opravdu nemám čas. Navrhuji, aby příště vedení obce stanovilo časový program jednání, aby lidé věděli, kdy mohou přijít,“ vytknul zastupitelům Jaromír Carbol z Dobré a lidé, kteří ještě na zastupitelstvu zbyli, jej podpořili bouřlivým potleskem.