„Letos jsme v Sedlištích prozatím ještě žádný požár neměli. Nechci sýčkovat, ale vnímám to tak trochu jako klid před bouří. Spousta lidí totiž v tomto období vypaluje trávníky, i když všichni dobře vědí, že se to nesmí. Při tak suchém počasí, jako je letos, k propuknutí požáru stačí skutečně málo,“ obává se velitel Sboru dobrovolných hasičů Libor Kulhánek. Ani minulý rok v Sedlištích naštěstí žádná louka ani les nehořely. „Loňské jaro ale zato bylo hodně větrné, takže jsme několikrát vyjížděli k padlým stromům a podobným pohromám, které způsobil vítr. Každé jaro u hasičů je trochu jiné a hodně přitom záleží právě na počasí,“ vysvětlil velitel hasičů.

Na přelomu jara a léta začne dobrovolné hasiče zaměstnávat hmyz. „Pomoc při likvidaci hnízd bodavého hmyzu každoročně nabízíme místním lidem jako službu,“ pověděl Libor Kulhánek. Dobrovolní hasiči přitom nejsou na vosy a sršně nijak zvlášť speciálně vybaveni. „Používáme normální obleky k ohni a k nim obyčejné včelařské kukly, rukavice a sprej proti hmyzu,“ pověděl velitel.

Místní hasiči už mají za sebou i letošní první hasičskou soutěž. „V rámci okrsku už proběhlo první kolo soutěže Požární sport, skončili jsme na druhém místě,“ pochlubil se Libor Kulhánek. Dodal, že ale sedlišťští hasiči soutěžím moc nedají. „Věkový průměr v naší jednotce už se zdaleka nepohybuje kolem dvaceti let, všichni mají rodiny a být dobrovolným hasičem zabere spoustu času i bez soutěží,“ vysvětlil velitel. Dodal, že ale jednotka pracuje na omlazení krve. „Máme už mezi sebou čtyři mladé hasiče mezi 18 a 20 lety a doufáme, že brzy přivedou i další kamarády. Mladí by se potom mohli více věnovat i soutěžím,“ prozradil Libor Kulhánek.

Většinu času stráveného ve zbrojnici dobrovolní hasiči věnují údržbě techniky. „Naše jednotka je zařazena jako JPO 5 a jako taková se musí spokojit s poněkud zastaralejší technikou. No a ta zase vyžaduje spoustu hodin údržby, aby vůbec fungovala. Kromě údržby zbrojnice, různých školení a cvičení si troufnu říct, že tak větší polovinu času strávíme právě údržbou techniky,“ podotkl velitel. Nyní ale místní hasiči dostali od obce dárek v podobě nového zásahového vozidla CAS K 25 – Liaz 101. Vozidlo sice není úplně nové, ale přesto pro zdejší hasiče znamená podstatnou modernizaci. „Nové auto je ale větší, než původní technika a do garáže by se nám nevešlo. Proto právě teď v hasičské zbrojnici probíhají stavební úpravy,“ dodal Libor Kulhánek.

Jednotka dobrovolných hasičů se v Sedlištích pravidelně schází jednou týdně a ve zbrojnici muži většinou zůstávají od odpoledne až do pozdního večera. Kromě toho zhruba dvacetkrát ročně vyjíždějí k různým akutním případům. Z tohoto počtu se vloni jednalo o tři požáry, ve zbývajících případech šlo o technickou pomoc nebo likvidaci bodavého hmyzu. „Dá se říct, že být dobrovolným hasičem je krásný, ale dost náročný koníček na čas a někdy je obtížné ho skloubit s rodinou, zaměstnáním i dalšími povinnostmi. Člověk pro něj musí být tak trochu nadšenec a abychom se mu mohli věnovat, potřebujeme také velkou toleranci manželek,“ podotkl Libor Kulhánek. „U nás byl dobrovolným hasičem otec, bratr a jsem jím i já, takže se dá říct, že to máme v rodině. Pokud mi bude sloužit zdraví a nic se nestane, doufám, že u hasičů také ještě nějaký ten pátek vydržím,“ pousmál se.