Od sobotního rána budou hasiči cvičit ve dvou skupinách na tekoucí vodě, přesněji u dvou obtížně sjízdných jezů řeky Ostravice na jezu U Žida mezi Frýdkem-Místkem a Starým Městem, a také na jezu Pržno u stejnojmenné obce.

„Příprava bude na prvním z jezů zaměřena na ovládání raftu, používání záchranných saní RS5 a záchranu pomocí těchto technických prostředků, vstup záchranáře, vyzbrojeného nepromokavou kombinézou, záchrannou vestu a přilbou, do neznámé vody a plavání v tekoucí vodě,“ řekl mluvčí krajských hasičů Petr Kůdela.

Na druhém jezu zhlédnou cvičící hasiči ukázku natažení traverzu přes Ostravici a budou trénovat například vyhledávání tonoucích osob pomocí upoutaného plavidla, pak také záchranu osob z vody pomocí záchranného házecího pytlíku, uvázaného na dlouhém laně.

Výuku v rámci projektu Evropské unie „Bezpečné pohraničí“ povedou po oba dny zkušení členové speciálního „vodního“ odřadu WASAR (Water Search And Rescue) Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, který se již několik let úspěšně zaměřuje na záchranu osob na hladině pomocí lodí.