Obnově lesů pomáhají v letošním roce Třinecké železárny (TŽ) a jejich zaměstnanci. Nedaleko vrcholu Ostrý v rozsáhlé rezervaci Čerňavina v pátek pomohli se zalesněním jedlemi, původním druhém stromu, který se zde v Beskydech vyskytoval.

Ale zpět k chatě Kozinec. Na místě je více jak 30 zaměstnanců TŽ a dobrovolníci spolku Českého svazu ochránců přírody (ČSOP) Salamandr. Než se šlo do terénu, přítomné počastoval vlastní domácí pálenkou generální ředitel TŽ Jan Czudek. A etiketa na lahvi moku na zahřátí měla pro tento den příznačný název – dobrovolnice. A pak se vyrazilo na samotné místo sázení, na všechny čekal téměř tříkilometrový výstup směr Ostrý.

TŽ věnovaly na výsadbu 3 tisíce nových stromů část výtěžku z každé prodané vstupenky letošního Hutnického dne. „Je to náš příspěvek ke zlepšení přírody, a to ve stejné výši, jaká je státu odvedená daň z přidané hodnoty,“ podotýká Jan Czudek. Věnovanou sumu použije ČSOP Salamandr nejen na zakoupení stromů, ale i následnou péči o ně.

Avšak zpět k dobrovolníkům, kteří již jsou na místě. Počasí bylo ideální, mezi mraky prosvítalo sluníčko a hlavně nefoukalo. Zde všichni dostali přesné pokyny, jak stromečky sázet, krumpáč a šlo se na samotnou věc. Zahájení výsadby se tento den ujali zaměstnanci hutě, nechyběl ani ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Ivo Žižka, během Dobrovolnického dne, který firma každoročně organizuje.

Namísto svých běžných povinností tak v pátek vyrazili do lesa a zasadili první stovky nových dřevin. Jednalo se o jedle, které byly vypěstovány v místních podmínkách v lesních školkách v Košařiskách přímo na úbočí hory.

Jablunkovská hasičárna je srovnána se zemí.
Hasičárna je minulostí, vydala i tajemství
Ilustrační foto.
Kdo postaví poslední část obchvatu Třince? ŘSD vypsalo tendr