V Paskově se v pátek odpoledne uklízelo v areálu zámku a v jeho okolí. Dorazily desítky dětí z tamní základní školy a členové pionýra. Nechyběly ani celé rodiny. „Jsou tady dobrovolníci ze šesté třídy. Děláme to každý rok, myslím si, že je to pro děti velmi vhodné. Když seberou ty odpadky, potom už si rozmyslí, zda vyhodí nějaké další. Také chceme, aby náš Paskov byl čistý," řekla Martina Juhasová, učitelka Základní školy Paskov.

O nadšení nejmenších nebyla nouze, o odpadky se děti skoro praly. „Děláme to už potřetí, akce nás zaujala, vždy měla dobrý ohlas. Uklízíme celý zámecký park. Ty větší děti a dospělí půjdou podél řeky Olešné a budou uklízet zhruba šestisetmetrový úsek pobřeží," řekl Aleš Šafránek s tím, že loni se nasbíralo asi pětadvacet pytlů odpadků.

O den později dobrovolníci dorazili také do míst bývalého faunaparku za halou Polárka. Odpadky na ně čekaly hlavně poblíž plotu, kam je odhazují kolemjdoucí. „Loni jsme naplnili tři kontejnery, letos to vypadá, že v parku bude odpadků méně. V okolí parku ale uklízíme také," řekl Petr Dvořáček ze Spolku pro faunpark ve Frýdku-Místku, který se dlouhodobě snaží o obnovu odpočinkové zóny se zvířaty.

Mezi dobrovolníky panovala dobrá nálada. Přiložit ruku k dílu přišla i Hana Vývodová s dcerou. „Chtěla jsem jít už minulý rok, ale nevyšlo nám to. Bydlíme kousek od faunaparku, tak jsme si řekly, že ho pomůžeme uklidit," řekla dobrovolnice s tím, že nápad na obnovení faunaparku se jí zamlouvá. „Myslím si, že faunapark měl být i místo toho obchodního centra," doplnila Hana Vývodová.

V sobotu dopoledne se ve Frýdku-Místku uklízelo také okolí ulice Míru nebo řeky Ostravice.

Kdo víkendový úklid nestihl, nemusí zoufat – ve čtvrtek 21. dubna se budou čistit veřejná prostranství v Třinci, o dva dny později vyrazí stovky dobrovolníků za úklidem do Beskyd.