Jsou to obyčejní lidé, kteří dělají neobyčejné věci. Mnozí z nich se věnují práci s dětmi a mládeží, se zdravotně postiženými lidmi, se seniory, se sociálně potřebnými, jsou aktivní v sociální či zdravotní oblasti, ve vzdělávání, sportu, ekologii, turistice, kultuře, někteří jsou humanitárně zaměření,“ řekla Zdenka Sikorová z dobrovolnického centra ADRA, která ceny uděluje. Další dobrovolníci se věnují velkým skupinám, jiní pečují o jednotlivce či menší skupinky potřebných lidí. Podmínkou pro udělení ceny je skutečnost, že všichni vykonávají práci bez nároku na odměnu.
Třinec se stal jedním z osmi měst naší republiky, kde byly ceny udělovány. Lidé mohli zaslat nominace, porota vybrala sedm osob, které se staly držiteli Křesadla. Ceny předávala starostka Třince Věra Palkovská, výkonný ředitel humanitární organizace ADRA Jan Bárta a předseda Národního dobrovolnického centra Hestia Jiří Tošner.
A kdo je držitelem Křesadla 2006? Anna Gavendová za dlouholetý trénink oddílu orientačního běhu mládeže, přípravu závodů a výpomoc ve vedení Klubu Marie, Marie Adamusová za založení a vedení Klubu Marie věnující se ženám po ablaci prsu, Bruno Heider za založení a řízení střediska Filadelfie - přístav Oldřichovice, které provádí výstavbu rodinných domků pro pěstounské rodiny, Pavla Kajzarová - předsedkyně Asociace rodičů a přátel zdravotně postižených dětí - klub SOS Třinec, Věra Byczanská za dlouholeté vedení Klubu českých turistů v Třinci, Tomáš Lipka za odpracování sedmi set hodin při malířských pracích na stavbě Sborového centra Hutník a pomoc duševně nemocným lidem v komunitním centru a Jindřich Veit za organizování turistických vycházek do přírody pro seniory. (res)