Dobrovolníkům, kteří se na setkání podělili o své zkušenosti, poděkovali starostka Věra Palkovská i ředitel příspěvkové organizace Sociální služby města Třince (SSMT) Pavel Pezda. „Jednoduše řečeno: my jsme rádi, že vás máme, té pomoci není nikdy dost,“ řekla Palkovská. „Moc vám děkuju za váš čas, za to, že máte chuť pomáhat druhým, protože doba posledních měsíců, ale možná i roků jaksi moc o té pomoci není,“ uvedla Palkovská s tím, že lidí, kteří by cítili potřebu něco udělat pro druhé, je jako šafránu.

Podle ní je důležité, aby dobrovolníky podporovaly i jejich rodiny. „Protože pokud vám to doma nebudou „trpět“, tak se těžko můžete takhle dál rozdávat. Jsme strašně rádi, že tu práci děláte. Vydržte,“ poznamenala třinecká starostka.

„Moc a moc děkuji a věřím, že ta spolupráce bude dál pokračovat,“ pravil Pezda.

Vedoucí Dobrovolnického centra Adra ve Frýdku-Místku Michal Čančík na setkání uvedl, že dobrovolníci v SSMT od roku 2005 odpracovali a „odchodili“ více než 7 tisíc dobrovolnických hodin. „To je to asi pět tisíc návštěv. Znamená to, že tisíc opuštěných lidí získalo návštěvu, tisíckrát měl někdo člověka jenom pro sebe,“ konstatoval Michal Čančík.

„Ta čísla asi nevypovídají o tom příběhu, ale i ta čísla jsou důležitá,“ dodal s tím, že při startu dobrovolnického programu v hutnickém městě existovala vize, že v roce 2009 bude na Třinecku fungovat šedesát dobrovolníků, kteří budou docházet do osmi zařízení. „Celkem jich loni bylo 57, takže téměř se ta vize naplnila. Ale můžeme připočíst dalších patnáct dobrovolníků, kteří se připravují na mimořádné události,“ řekl vedoucí Dobrovolnického centra Adra ve Frýdku-Místku.

Podle něj to znamená, že program není „jen hezký nápad na začátku“, ale něco, co stále funguje. Čančík doufá, že něco podobného bude moci říci i za dalších pět let. „Chtěl bych vám poděkovat za vaše nadšení, ale také za vaši stálost,“ řekl svým kolegům. „Jestli je něco specifického na tomto programu v Třinci, tak je to velká stabilita. My máme podobných programů v kraji asi třicet, od nemocnic až po různé domovy pro seniory, a co je tady výjimečné, že je zde nejvíc dobrovolníků, kteří jsou tady od začátku, kteří jsou tu dlouhodobě. To je něco, co všude dávám za příklad,“ zdůraznil Michal Čančík.

Na setkání přišla například 37letá Marcela Raszková z Bystřice, která pravidelně navštěvuje zhruba osmdesátiletou ženu v Domově Nýdek. „Že svůj volný čas můžu věnovat někomu jinému, je pro mě vlastně i takové životní poslání,“ shrnula Marcela Raszková.

Michal Čančík uvedl, že dobrovolnické centrum hledá další zájemce z Třinecka. Jejich školení proběhne v neděli 14. února právě v Domově Sosna na Habrové ulici, a to od devíti do čtrnácti hodin. „Bližší informace lze získat na telefonech 558 436 261 a 734 350 032 a na adrese www.dcfm.cz,“ poznamenal Čančík.

Podle Palkovské se rýsuje možnost, že by v Třinci už v září odstartoval pilotní projekt celoživotního vzdělávání v oblasti sociálních služeb. Podmínkou je, aby se přihlásil dostatek zájemců.