Lidé se stávají dobrovolníky z různých důvodů, služba jim může přinést pocit, že jsou někde užiteční, poznají nové lidi, získají nové zkušenosti, něco nového se naučí. Účelem však je především pomáhat druhým, ve většině případů však jde o oboustranné obohacení.

„U mě to všechno začalo tím, když jsem se musela začít starat o svou maminku. Zpočátku jsem si nevěděla rady s jejími reakcemi, byla jsem bez zkušeností, jak starým lidem naslouchat, jak jim radit. Zašla jsem se tedy informovat do frýdecko-místeckého dobrovolnického centra ADRA, kde jsem se nakonec zaregistrovala,“ prozradila Zdeňka Kuncová. Po nějakém čase začala navštěvovat léčebnu dlouhodobě nemocných.

„Bylo to pro mě psychicky náročné vidět, jak tam lidé často umírají. Proto jsem uvítala možnost docházet do domova důchodců, kde se nyní starám o starší paní,“ uvedla žena.

Centrum zdravotních a sociálních služeb Frýdek-Místek začalo s Dobrovolnickým centrem ADRA spolupracovat v letošním roce a ještě letos by chtělo svým klientům dopřát setkání s dobrovolníky.

„Času dobrovolníků a jejich nadšení, se kterým se vrhají do služeb ve prospěch potřebných, si velmi vážím a věřím, že s jejich účastí v našem centru ještě pozvedneme již tak vysokou úroveň poskytovaných služeb a zvýšíme prestiž našeho zařízení,“ dodal ředitel frýdecko-místeckého Centra zdravotních a sociálních služeb Jan Jursa.

Dobrovolníkem se může stát každý student, pracující, nezaměstnaný i důchodce. Stačí jen být ochoten věnovat svůj čas a energii potřebným lidem.

„Dobrovolníci budou dlouhodobě a nevyléčitelně nemocným lidem dělat společnost, budou si s nimi povídat, ale také jim naslouchat, budou jim předčítat z knih, mohou si s nimi zahrát šachy nebo s nimi vyjít na procházku do zahrady centra. Pokud dobrovolníci přijdou sami se zajímavým nápadem, jak zpestřit čas lidem v hospici, budeme se snažit jim vyjít vstříc a aktivity podpořit,“ informoval Michal Čančík, vedoucí frýdeckého centra ADRA.

Případní zájemci, kteří by měli být starší 15 let, aktivní, empatičtí, trpěliví, spolehliví, odpovědní a bezúhonní, se mohou v neděli 11. prosince zúčastnit vstupního školení.

Konat se bude od 9 do 16 hodin v budově Centra zdravotních a sociálních služeb Frýdek-Místek (hospic) na ulici I. J. Pešiny 3640 ve Frýdku, za nemocnicí.