„Tento úsek D48 je zásadní proto, že odlehčí jednak Frýdku-Místku, kde bude odkloněna doprava, ale také tranzitu, který vede dále za město,“ shrnul moravskoslezský hejtman Jan Krkoška.

Generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Radek Mátl připomněl, že stavbu provázely od počátku nejrůznější komplikace. Snad už poslední odložený termín je termín zprovoznění, který byl původně určen na čtvrtek 20. července, ale kvůli předávání hotového díla byl posunut na pondělí 24. července.

V Bruzovicích na levandulovém poli odstartoval samosběr. Levandule de Žermanické moře, 7. července 2023.
VIDEO: Fialové moře v podhůří Beskyd. Samosběr levandule u Žermanic odstartoval

Na podstatnou věc, která způsobila zdržení stavby, poukázal ministr dopravy, když zmínil úsek pro kopcem Hůrky, kde se během budování obchvatu sesunula půda. „To si vyžádalo doprojektování zajištění místa a samozřejmě vícenáklady v rozsahu zhruba sto padesáti milionů korun. A to jen pro samotný ujíždějící svah,“ konstatoval Martin Kupka.

„Kompletní otevření obchvatu samozřejmě vítáme. A očekáváme, že po měření hlučnosti, které by mohlo proběhnout ještě v tomto roce, budou co nejdříve následovat případná protihluková opatření,“ nechal se slyšet primátor Frýdku-Místku Petr Korč.

Lidé na venkovní mši, 16. července 2023, Pustevny.
VIDEO: Mše a pouť na Radhošti. Na Pustevnách se sešli Ukrajinci ze severu Moravy

Obyvatelé, jak poznamenal, musí bohužel počítat ještě s pracemi přímo ve Frýdku-Místku, které má ŘSD v plánu. „Jsou to činnosti, na které nemáme vliv. Jedná se o komunikace poškozené nadměrným provozem, jež měl být již dávno veden po obchvatu,“ uzavřel Korč.