Vedení obce to chce změnit. „Neustále probíhají jednání mezi obcí, městem Frýdek- -Místek, Moravskoslezským krajem a Nošovicemi, která se toho účastní jako druhý partner," řekl Deníku starosta Dobré Jiří Carbol. O zapojení obcí do systému se mluví už řadu měsíců, v Dobré se o tom diskutovalo i na pondělním jednání zastupitelů. Souhlas s rozšířením frýdecko- -místecké MHD ale musejí dát i krajští radní. Pokud by linky, které doposud platil kraj, přešly pod dopravu zdarma, začaly by je platit obce.

„Dopravci počítají, jaké by jim to přineslo finanční náklady, na konci toho budou propočty, kolik by musela obec uhradit," poznamenal Jiří Carbol. Obce a města na Frýdecko-Místecku platí v průměru čtvrt milionu korun ročně. „O zapojení do MHD máme zájem, ale je otázka, jestli to pro nás bude finančně únosné," míní starosta, který doufá, že jasněji bude do příštího jednání zastupitelů. Pokud vše půjde dobře, autobusy v projektu MHD zdarma by mohly do Dobré a Nošovic zajíždět ještě letos.

Ušetřit svým obyvatelům část peněz za veřejnou dopravu chtějí také v podhorských Malenovicích. Obec sice nespadá do frýdecko-místecké MHD, přesto část Malenovických za cestování autobusy do Frýdlantu nad Ostravicí nemusí platit. Konkrétně žáci, studenti a senioři.

Obecní úřad jim proplácí doklad o zakoupení předplatních dlouhodobých časových jízdenek, podmínkou je trvalý pobyt v Malenovicích a vyrovnané závazky vůči obci. Novinka funguje od začátku roku.

„Zatím si přišli nechat proplatit jízdné rodiče dvaceti dětí. Seniorů dorazilo kolem dvanácti. Možná se to někomu může zdát málo, ale my jsme spokojeni," uvedl starosta Vladimír Malarz. Senioři si možná budou moci nechat proplácet i jednotlivé jízdenky, aby si ti, kteří jezdí do města třeba jen dvakrát do měsíce, nekupovali drahé měsíční jízdné. „V praxi by to pak vypadalo tak, že jednou měsíčně by si důchodci přišli na obec pro peníze za jízdné," vylíčil starosta. O návrhu budou na konci března rozhodovat zastupitelé.