Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Drahá zimní údržba by v krizi přišla nevhod

Třinec – Pokud přijde mírná zima, rozpočet to jakž takž ustojí. Mimořádné přívaly sněhu, třeba jako letos v únoru, by ale znamenaly jediné: na jaře se bude výrazně šetřit, a to i na opravách výtluků.

5.11.2009
SDÍLEJ:

Snímek zachycuje sněhovou nadílku v centru Třince, únor 2009.Foto: Petr Rubal

„Máme na starosti tři sta kilometrů místních komunikací. Na letošek mám vyčleněno ještě dost finančních prostředků, protože budeme platit pouze listopad. Prosinec se hradí až v následujícím měsíci – to znamená z rozpočtu 2010,“ vysvětlila šéfka odboru dopravy Miriam Hronovská. - přečtěte si také: Městský rozpočet zeštíhlí o desítky milionů korun

Kalamita? Sedm milionů za měsíc

V návrhu rozpočtu, o němž se bude hlasovat zhruba za měsíc, je na zimní údržbu v Třinci vyčleněno tradičně osm milionů korun. To je asi desetina všech peněz, které má odbor dopravy ročně k dispozici. „Byly i roky, kdy to stačilo, kdy to bylo méně,“ vzpomíná Hronovská.

Při kalamitách ovšem výdaje velmi rychle rostou – například od loňského prosince do března 2009 si odklízení sněhu ve městě vyžádalo 13,36 milionu korun. Jen za únor to bylo bezmála sedm milionů. - o nákladech na přelomu roku více ZDE

Přestože radní schválili navýšení peněz, Hronovská musela sáhnout i do „svého“ rozpočtu. A částku bylo zapotřebí ušetřit jinde. „Letos to byly dva miliony korun. Někdy to tak dopadne. Znamená to, že se třeba něco nekosí, nelepí se tolik výtluky komunikací,“ naznačila Hronovská. Ví, že rozpočet odboru dopravy zůstává v době krize velmi napjatý – skoro jednu třetinu už tvoří úhrada prokazatelné ztráty v hromadné dopravě, platí se veřejné osvětlení a další položky.

Slezská zástavba prodražuje plužení

Případná kalamita či výrazně delší zima by tak přišla velmi nevhod. „To si myslím, že mohou říct všichni majitelé komunikací. Jenže počasí a sníh nezajímá nějaká krize, ono se to musí uklízet,“ usmála se Hronovská a dodala: „Provoz ale krátit nelze, jsou na to smlouvy. Na metr čtvereční je nejdražší solení. V CHKO se to ale nemůže, takže v okrajových částech jen plužíme. Přitom v důsledku „Slezské zástavby“ vede například ke dvěma rodinným domkům kilometrová komunikace. Pokud hustě sněží, i tam se jede několikrát denně. Takže nakonec tvoří největší částku na údržbu to plužení.“ Takzvaný chodníkový zákon, podle kterého budou za škody odpovídat majitelé chodníků, podle ní před zimou řešili i v Třinci.

Chodníkový zákon přichází

„Město si v nařízení určilo, které chodníky nebude v zimním období udržovat. Jedná se především o lokality se zástavbou rodinných domů, kde k chodníku těsně přiléhají ploty. Podle zákona úseky silnic, místních komunikací a chodníků, na kterých se pro jejich malý dopravní význam nezajišťuje sjízdnost a schůdnost odstraňováním sněhu a náledí, je vlastník povinen označit,“ uvedla šéfka odboru dopravy.

„Vymezení takových úseků komunikací nebo chodníků stanoví příslušná obec svým nařízením. Město Třinec zvolilo variantu označení takovou, že na všech hlavních vjezdech do Třince bude umístěno informativní dopravní značení, které bude upozorňovat na to, že některé úseky komunikací a chodníků nebudou na území města podle nařízení v zimě udržovány. Je to v letošním roce novinka, každé město se s tím vyrovnává po svém. Až praxe ukáže, jak by to správně mělo být,“ konstatovala Hronovská.

Tématu se bude v úterý 10. listopadu věnovat regionální příloha Frýdecko-místeckého a třineckého deníku.

Autor: Marek Cholewa

5.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Fotbalový pažit v Řepištích je na sobotní televizní utkání připraven.

Snad nebudou hráči hledět do kamer, přeje si předseda fotbalistů Řepišť

Zprovoznění obchvatu mělo zpoždění

V úterý 17. října byl slavnostně otevřen obchvat Třince v úsecích Nebory – Oldřichovice a Oldřichovice – Bystřice. Jako první se po nové cestě měli v 18 hodin projet motorkáři. 

Babí léto v Ostravě. V kraji meteorologové naměřili víc než 22 stupňů

V Česku pátý den po sobě padaly teplotní rekordy. Nová maxima dnes hlásí 25 ze 144 stanic měřících 30 a více let, většinou v Moravskoslezském a Zlínském kraji, kde bylo i přes 22 stupňů Celsia. Nový rekord si ale připsala i Labská bouda v Krkonoších. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Policisté rozpletli případ, kdy řidič ujel od těžké nehody

Vážnou nehodu, která skončila nárazem vozidla do vzrostlého stromu, vyšetřují frýdecko-místečtí policisté. Událost se odehrála v září u hřbitova ve Staré Vsi nad Ondřejnicí.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

Deník přináší čtenářům nový seriál Naši prvňáci. Jeho prostřednictvím bude představovat tabla jednotlivých prvních tříd základních škol, a to až do pololetního vysvědčení. Rodiče a blízcí žáků najdou své prvňáčky každou středu na straně 4 a na webu. Deník si tak mohou koupit na památku. Fotografii zvětšíte kliknutím. 

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení