Přestože je máslo drahé, zájem o něj mezi zákazníky neutichá. Například v prodejně mlékárny Ekomilk v Místku zdobila tento týden chladicí pult cedule s nápisem „Máslo není“. Na otázku, kdy bude zase k dispozici, odpověděly prodavačky shodně: „Vůbec netušíme.“

Podle ceníku, který má prodejna na webu, byla cena másla ještě před měsícem 40 korun. To je dnes hodnota, ke které se nepřiblíží ani velké řetězce. Například v hypermarketu Tesco v Místku mají v prodeji čtvrtkilová balení másla za ceny od 49,90 do 59,90 koruny. V nedalekém hypermarketu Albert se máslo o hmotnosti 250 gramů prodává za 49,90 koruny, v místeckém Lidlu stojí levnější varianta stejnou sumu, druhá je o pět korun dražší.

„To, že je másla méně, jde u nás hodně poznat. Některé druhy másla teď vůbec nemáme. Když doplníme zboží, tak je téměř okamžitě pryč. Zákazníci ho kupují, i když je dost drahé. Někteří ho kupují i po více kusech, nejspíš do zásoby,“ podotkla zaměstnankyně prodejny Albert v Třinci.

V menších obchodech se cena másla šplhá ještě výš. „Máslo zatím máme. Jeho nabídku už nám ale zmenšili. Původně jsme měli čtyři druhy, teď už máme jen tři. Z toho jedno je opravdu malé, má jen 125 gramů a ta cena je dost vysoká.

Rozdíl s množstvím dodaného másla jde poznat. Ještě před nedávnem to u nás jeho nabídkou vypadalo úplně jinak,“ řekla vedoucí prodejny Enapo v Třinci. Menší máslo tam nyní stojí 32,90 koruny, klasické balení od 52,90 koruny.

Například v kozlovické prodejně COOP vyšlo ve čtvrtek čtvrt kila másla až na 64,90 koruny, stejně tak v prodejně Norma u autobusové zastávky v místecké ulici 8. pěšího pluku – dvousetgramová varianta tam byla jen o pět korun levnější. V prodejně potravin u obecního úřadu v Kunčicích pod Ondřejníkem i v Hrušce u frýdeckého vlakového nádraží stálo máslo 57,90 koruny.

Cena másla vzrostla i v sousedním Polsku a Slovensku. Zato například ve Švédsku, které je proslulé vysokými cenami, je současná standardní cena půlkilového balení másla v přepočtu zhruba 85 korun, tedy méně než u nás.