„Podle předběžných výsledků vyšetřování už teď můžeme konstatovat, že s největší pravděpodobností strojvedoucí nerespektoval návěstidlo „stůj“, to znamená, že projel červenou při odjezdu ze stanice,“ řekl dnes v Paskově mluvčí ČD Ondřej Kubala. „Tu červenou viděl přibližně na 350 metrů, byl tam dobrý rozhled, na zastavení měl hromadu času. Proč nezastavil, v tomto okamžiku nedokážeme říct,“ uvedl.

Dodal, že zabezpečovací zařízení ihned rozsvítilo červenou protijedoucímu vlaku – ten stačil zabrzdit, srážce už ale nešlo zabránit. „Ten, který projel červenou, už zabrzdit nestačil. Je to člověk, který sloužil 22 let jako strojvedoucí,“ poznamenal Kubala. Vlak ze stanice jel rychlostí do 50 kilometrů v hodině. „Přesné číslo bude jasné, až naši inspektoři analyzují tachografy z obou lokomotiv. Tam je přesně zaznamenána rychlost, i to, jak se strojvedoucí choval, když začal brzdit,“ upozornil Kubala.

Zdůraznil, že České dráhy budou odškodňovat zraněné, popřípadě cestující, kteří utrpěli materiální újmu. „Pokud se vám rozbily brýle, pokud má někdo roztržené oblečení, obraťte se na právní odbor Generálního ředitelství Českých drah,“ vyzval mluvčí cestující z Paskova. Podle Kubaly půjde o bolestné, doplacení rozdílu mezi nemocenskou a mzdou a proplacení nákladů léčení.

Více se o nehodě dočtete: zde