Kolem osmé večer přišla z dispečinku linky 112 výzva na stanici Javorový, že v hřebenové partii Velkého Javorového uvízli tři turisté s dvěma psy.

„Neměli jsme naštěstí problém s pátráním, věděli přesně, kde jsou, ale už cesta k nim byla velice náročná. Vyjeli jsme na sněžném skútru a terénní čtyřkolce, ale závěrečný úsek jsme museli kvůli hlubokému sběhu jet na skialpech,“ uvedl k večerní záchraně Marcel Svoboda, zasahující člen Horské služby Beskydy.

Beskydy mohou být v zimě zrádné.
Horská služba zasahovala u dvou turistek v Beskydech. Uvízly v hlubokém sněhu

Beskydy bývají zrádné, členové Horské služby by mohli vyprávět.Snímek z večerního zásahu.Zdroj: Horská služba

Turisté byli vyčerpaní a hladoví, i jejich psi byli nervózní a poněkud útoční. „Jinak ale musíme poznamenat, že na rozdíl od jiných nebyli špatně oblečeni, neměli ale čelovky, nebo jinou svítilnu a přicházela tma. Nebyli ovšem v žádném případě schopni se dostat dál, po pás se brodili sněhem a dokonce i turistické značení na stromech bylo sněhem zakryté,“ uvedl Marcel Svoboda s tím, že záchranáři celou skupinu poté, co museli sami vlastní techniku vyprostit ze sněhu, převezli až do obce Řeky k jejich zaparkovanému autu.

Výjezd v podstatě jako přes kopírák pak zažili členové HS ze stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí.

Po pás ve sněhu

„V osm nás kontaktoval mladý pár, který uvízl během túry z vrcholu Smrku do Podolánek. Správně vyhodnotili situaci poté, kdy přibližně dva kilometry šli celkem tři hodiny. I oni měli dobré vybavení, a především zkušenosti, takže se nesnažili jít až do úplného vyčerpání,“ řekl k tomuto zásahu Jaroslav Pavlica, záchranář Horské služby Beskydy.

Sněhová situace v Beskydech je ovšem natolik vážná, že i členům HS nejdřív na terénní technice (i zde sněžný skútr a terénní čtyřkolka) a poté i na lyžích trvalo asi dvě hodiny, než se k turistům dostali.

Beskydy bývají zrádné, členové Horské služby by mohli vyprávět.Snímek z večerního zásahu.Zdroj: Horská služba

„I zde se turisté pohybovali doslova po pás ve sněhu. A terén je nyní tak obtížný, že jsme se je dvě další hodiny snažili dostat zpět k jejich vozidlu. To se nám povedlo až v jednu v noci,“ doplnil Jaroslav Pavlica.

Tyto dva případy nejsou v současné době v Beskydech ojedinělé. Horská služba k tomu očekává během nadcházejícího víkendu velký nápor návštěvníků.

Záchranáři Horské služby Beskydy mají kvůli lidem stále dost práce.
Horská služba Beskydy má kvůli lidem plno práce. Kolabují, chodí špatně vybavení

„Samozřejmě chápu snahu dostat se vzhledem k situaci s covidem z města do přírody. Jenže je vždy nutné pečlivě túry plánovat a zjistit si informace o aktuálním stavu sněhové pokrývky. Ani značené cesty nejsou nyní průchodné, takže pěší skutečně velmi riskují,“ varoval návštěvníky pohoří Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy a dodal, že stejně tak by turisté měli výlety plánovat s ohledem na vlastní síly a schopnosti.

Jak vypadá aktuální situace například na Pustevnách, kde je 1,5 metru sněhu se můžete podívat v přiložené fotogalerii výše.

Jak už Deník včera informoval, dvě turistky, matka s dcerou, uvízly v Beskydech v hlubokém sněhu asi kilometr od rozcestí Malého Polomu, také ve středu. Mladší z žen se obrátila o pomoc na horskou službu s tím, že její šestašedesátiletá matka je již vyčerpána chůzi v hlubokém sněhu a nemůže dál - VÍCE ZDE.