„Všechny sochy byly vytvořeny 25. července 2009 na IV. ročníku soutěže tesařské zručnosti. Jsou vysušené a ošetřené nátěrem, to znamená, že je možno je mít jak venku, tak jako ozdobu interiéru,“ uvedla Pavla Fiedorová z firmy Maflex-CZ. Společnosti Hotel Grůň patří. Výtěžek letošní dražby bude věnován Nadačnímu fondu Medicus, a podpoří tak sociálně a zdravotně handicapované občany.

Loňský ročník vyhrál Wladek Ligocki z polských Barzanowic, jeho dílo „Rodina Boží v Betlémě“ má vyvolávací cenu 15 tisíc korun. Fiedorová připomněla, že firma je tradičním pořadatelem soutěže dřevařské zručnosti, stejně tak výtěžek dražby míří vždy na charitativní účely. „A pokaždé jde někam jinam,“ konstatovala.

Majitel firmy Maflex-CZ Pavel Taufer zavzpomínal na vznik soutěže. „V roce 2006 jsme neměli barové židle, tak nás napadlo, že uděláme dřevařskou soutěž. Přihlásili se nejen ti pracovníci, kteří hotel stavěli, ale i cizí řezbáři. Na začátku tak bylo osm židlí pro hotel. Od druhého ročníku jsme už tomu dali volný průběh.“ Účastníků bývá obvykle kolem dvaceti, do Mostů přijíždějí i umělci z Polska, Slovenska či Německa.

Již pátý ročník soutěže proběhne 24. července. „Máme už šestnáct přihlášek,“ poznamenal Pavel Taufer.