„Bývalý starosta Jan Konečný chtěl ukázat naši lidovou architekturu, a tak se na úřadě rozhodlo, že obec starou dřeviónku odkoupí od majitelů - Szymeczků. Bylo ji ale nutné strhnout a místo ní máme repliku,“ popsala Urszula Koky, která v muzeu Dřeviónka dělá průvodkyni a v domovské gorolské vesnici na Třinecku vede současně informační centrum.
V domě s číslem popisným 78 se zachoval rodokmen v podobě stromu, znázorňující generace lidí, kteří tady přišli na svět, žili a někteří i zemřeli.
„I nová dřeviónka je unikátní svými technologickými postupy. Při stavbě se použily silné, netesané, podélně půlené trámy. Jen výplň mezi nimi je z konopného rouna, kdysi se používal mech,“ ukazuje Urszula Koky na stavební prvky ve světnici, která je srdcem nýdeckého národopisného muzea. Velká kuchyňská kamna, vyřezávaný dřevěný nábytek a další zařízení, svatý obrázek, krucifix, svíčka, nahoře na stropě regionální kruhový znak - „gorolská rozeta“.
Vzpomínky pamětníků
„Pamětníci říkají, že ve chlévě stávaly tři krávy vedle sebe a v rohu býk a podél druhé stěny byly ovečky. Bydło – dobytek bylo to nejdůležitější pro rodinu hospodáře. Zvířata ji živily, oblékaly, byly prostředkem k práci,“ líčila průvodkyně v místnosti přilehlé ke světničce, kde vzniklo několik expozic. Včetně té, jenž je věnovaná těžbě železné rudy v Nýdku, díky které vznikly železárny nejprve v Ustroni a nakonec i v Třinci.
„Máme tady i vybavení gorolských domů, malý pecek na dřevo, kterému se říkalo koza, matraci ze slámy, štrózok, na které se kdysi spávalo. Na půdě se našla konstrukce, o které se nejprve nevědělo, k čemu slouží, ale posléze se ukázalo, že je to tkalcovský stav,“ doplnila Urszula Koky.
Uvnitř byla vytvořena kamenná spižírna a ve stodole pak expozice rolnického náčiní. Tento prostor začali nýdečtí využívat pro kulturní akce, je tam mimo jiné výstava o místní škole.
„Na to, že máme otevřeno teprve rok, je zájem návštěvníků velký, přišlo zatím okolo dvou tisíc lidí. Proto jsme byli nejspíš nominováni na cenu cestovního ruchu v oblasti venkovské turistiky,“ prohlásila Koky.
Dřeviónka získala jednu z pěti cen cestovního ruchu destinace Severní Morava, o jejím vítězství rozhodovala hlasující veřejnost.
„Díky vítězům, ale všem nominovaným, se daří do našeho kraje lákat návštěvníky na zajímavá místa. Jsem rád, že se letos sešly z různých turistických oblastí kraje. Značí to, že máme co nabídnout napříč celým regionem, “ uvedl Petr Koudela, jednatel MS Tourism, jenž soutěž spolu s Moravskoslezským krajem organizoval
„Výsledky klání nabízí mnoho tipů na krásný výlet. Lidé se jimi mohou nechat inspirovat v nadcházející letní sezoně. Další tipy na akce a zajímavá místa najdou na našem webu severnimorava.travel,“ dodal Koudela.
K TÉMATU
Ceny cestovního ruchu destinace Severní Morava
Osobnost cestovního ruchu Severní Moravy 2023: Jan Šumbera, jednatel společnosti Černá louka
Nejlepší počin v cestovním ruchu roku 2023: Cyklolávka DOV
Kongresová turistika a eventy: Gong a Brick House
Koupání a relax: Lodičky Dokořán
Venkovská turistika: Dřeviónka Nýdek
Ceny hejtmana Moravskoslezského kraje
Za přínos pro projekt Pojez v roce 2023: Tomáš Nový – Chilliman, Petr Bajer, Patrik Bauer, David Valíček
Za přínos pro projekt Technotrasa v roce 2023: Automobilka Hyundai, Důl Michal, Po stopách textilek, Frýdek-Místek
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: VIDEO: Královna Beskyd Lysá hora v zimě. Únor tu byl nejteplejší od roku 1897