Za obvod 69, který zahrnuje západní část okresu Frýdek-Místek, se stane senátorem buď lidovec Jiří Carbol, nebo sociální demokrat Jiří Hájek.

Dosavadní senátor Radek Sušil (ČSSD) a politický nováček v barvách ANO Martin Gebauer se zase utkají ve druhém kole voleb do Senátu v obvodě 75 Karviná.

V Ostravě-městě, obvodu 72, proti sobě nastoupí Petr Mihálik (ČSSD) a Peter Koliba (ANO). Těsné vítězství o 0,23 procenta získal kandidát hnutí ANO.

Svého senátora volí také lidé na Novojičínsku - jejich hlasy ale připadají přerovskému volebnímu obvodu s číslem 63, kde proti sobě ve druhém kole nastoupí ministr dopravy Antonín Prachař za hnutí ANO a kandidátka lidovců Jitka Seitlová.


*Pro zvětšení obrázku na něj klikněte.


Osmi kandidátům jsme položili tři otázky a k vyjádření jsme jim dali omezený prostor. Posuďte sami, jak si s tímto úkolem poradili.

1. Které strany vás podpoří ve druhém kole senátních voleb?
2. Jak vidíte své šance?
3. Jaká je vaše priorita, se kterou se o post senátora ucházíte?

Jiří Carbol (KDU-ČSL)

1. Požádal jsem o podporu většinu kandidátů, kteří do druhého kola nepostoupili. Tu mi postupně vyjádřili, a jsem tomu velmi rád, Slavomír Bača z TOP 09 a STAN, Martin Adamec z hnutí Naše Město F-M, Eva Pastušková z ODS a také hnutí ANO. Nežádal jsem o podporu kandidáta Ivana Vrbu z KSČM.

2. Osobně se svým týmem a samozřejmě s těmi, kteří mě podpořili, společně věříme, že i ve druhém kole vyhraje slušnost a poctivost. Chtěl bych pozvat všechny voliče, kteří tyto hodnoty uznávají, aby přišli k volbám a rozhodli.

3. Výstavba obchvatu Frýdku-Místku. Chci být užitečný svými zkušenostmi z výstavby obchvatu Dobré. Také bych se zaměřil na zachování veřejného zdravotnictví a sociálních služeb jako veřejné služby, aby byly dostupné všem. Hlavně se budu zasazovat o spravedlivější ohodnocení práce všech lidí, kteří v těchto oborech pracují.

Jiří Hájek (ČSSD)

1. Velmi si vážím podpory mateřské ČSSD, kde mě osobně podpořil svou účastí v senátní kampani v těchto dnech ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek. Dostalo se mi podpory rovněž od nezávislých stran, které kandidovaly nejen ve městě Frýdek-Místek, například Občané spolu. A vážím si v neposlední řadě také podpory KSČM.

2. Ještě jednou bych rád poděkoval voličům za jejich hlasy v prvním kole. Cítím díky voličům opravdu velkou podporu, ještě jednou všem děkuji a chci je tímto pozvat do 2. kola senátních voleb, aby mne podpořili.

3. Mojí prioritou je řešení zaměstnanosti, sociální oblasti, životního prostředí, oblasti exekuce a zadlužení rodin, zdravotnictví a v neposlední řadě církevní restituce s minimálně důslednou veřejnou kontrolou celého procesu majetkového vyrovnání.

Peter Koliba (ANO)

1. Získal jsem podporu KDU- -ČSL a Ostravského fóra. Některé strany se v tomto ohledu úplně zdržely. Komunisté, pokud vím, podpoří mého oponenta. Podpora kandidátů je součástí koaliční dohody hnutí.

2. Začínáme znovu od nuly. Bude záležet na tom, kolik lidí přijde ke druhému kolu senátních voleb. Co se týká mých šancí, nechci předbíhat. Uvidíme v sobotu, jak výsledky dopadnou. V každém případě bych rád poděkoval všem mým voličům.

3. Pohybuji se 35 let ve zdravotnictví, právě proto bych se jako případný senátor zabýval touto oblastí. Rád bych také podpořil infrastrukturu na Ostravsku, zaměstnanost, turistický ruch. Jsem pro nulovou toleranci hazardu. Rád bych se angažoval ve Výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice a také ve Výboru pro zdravotnictví a sociální politiku.

Petr Mihálik (ČSSD)

1. Veřejnou podporu mi vyjádřil kandidát na senátora za KSČM Petr Gajdáček. Ten však mluvil za sebe, zda mám podporu celé KSČM, tedy nevím. A ostatní strany se buď nevyjádřily, anebo se se svou podporou přiklonily k mému konkurentovi.

2. Podle mého názoru jsou šance velice otevřené. Podstatné bude to, zda k volebním urnám dorazí voliči. Vzhledem k tomu, že někteří lidé ani neví, že se druhé kolo voleb koná, snažím se jim to v těchto dnech připomínat.

3. Mou prioritou je bezpečnost, například tedy posílení pravomocí policie. Lepší postavení seniorů ve společnosti, statut veřejně chráněné osoby. Valorizace důchodů minimálně o plnou výši růstu spotřebitelských cen a o třetinu růstu reálných mezd.

Radek Sušil (ČSSD)

1. Svou podporu mi vyjádřil protikandidát z prvního kola Vladislav Szkandera, který kandidoval za KDU-ČSL. Doporučení deklarovala také městská organizace KSČM, politické hnutí Karviňáci s Adámkem, představitelé místní ODS a další.

2. Oba stojíme na stejné startovací čáře. Rozhodne se až teď, ve druhém kole, dnes a zítra. Svou roli určitě sehraje fenomén druhého kola senátních voleb (ne)zájem a (ne)účast voličů. Samozřejmě budu rád, když se kyvadélko přízně překlopí na mou stranu.

3. Chci se zabývat zdravotnictvím, sociální politikou. Zaměřím se na problematiku rodin s dětmi, na životní podmínky seniorů. Hlavně chci bojovat za zrušení asociálních reforem, které zhoršují životní úroveň a poškozují většinu mých spoluobčanů. Chci přispět k řešení problémů, které trápí náš region, jako například vysoká nezaměstnanost.

Martin Gebauer (ANO)

1. Ostatní kandidáty jsem neoslovoval, abych je nedostal do „prekérní" situace. Otevřenou podporu ve druhém kole senátních voleb má hnutí ANO v KDU-ČSL a Straně zelených. V průřezu ostatních stran mám také své příznivce.

2. Už samotný volební výsledek prvního kola naznačil, že voliči chtějí změnu a důvěra v tradiční strany je otřesena. Proto věřím, že voliče zmobilizujeme, a jsem přesvědčen, že za výsledek druhého kola voleb do Senátu České republiky se nebudu stydět. Své šance vidím jako minimálně vyrovnané, vzhledem k faktu, že hlasy nasbírané v kole prvním byly jen první vlaštovkou.

3. Občané vidí Senát jako „ulitu", ze které občas vystrčí růžky sem tam nějaký senátor. Takže bych chtěl změnit vnímání občanů, zviditelnit smysluplnost Senátu, přiblížit Karvinsko Praze a hlavně prosazovat spravedlivé zákony pro občany. Vyzdvihnout po stránce ekonomické a sociální náš dlouho opomíjený region.

Jitka Seitlová (KDU-ČSL, SZ)

1. Mám podporu KDU-ČSL a Strany zelených, kteří mě na post senátorky navrhli, a také mi svou podporu přislíbili Piráti.

2. Ministr Prachař je mediálně známá osoba, stojí za ním velice silné hnutí. Osobně tuto bitvu vnímám jako souboj Davida s Goliášem. Ale nevzdám se. V posledních týdnech jsem najezdila stovky kilometrů v rámci kampaně a bavila se s několika tisíci lidmi.

3. Spravedlivé zákony, lepší vymahatelnost a rovnost práva pro všechny, vše proti korupci, snížení daně z práce pro vyšší zaměstnanost, zvýhodnění pro rodiče s dětmi, posílení sítě sociálních služeb pro seniory, rychlejší a efektivnější výstavbu dopravní sítě.

Antonín Prachař (ANO)

1. Podporuje mě především hnutí ANO, které je pro mnohé svěžím větrem na politické scéně. Považuji za úspěch, že hnutí ANO, které vzniklo teprve v roce 2011, získalo velkou důvěru ve volbách do parlamentu.

2. Souboj nebude jednoduchý, docela se na to těším. Nebudeme však obcházet na rozdíl od paní Seitlové domovy důchodců a místní restaurace a slibovat nesplnitelné. Co se týká výsledků, uvidíme už v sobotu.

3. Klíčový je pro mě nový zákon o liniových stavbách, který je základním předpokladem pro zkrácení neskutečně zdlouhavého přípravného procesu strategických staveb v této republice. Snažím se maximálně podporovat aktivity státního podniku LOM Praha, díky kterým se daří postupně znovu oživovat využití rozsáhlého areálu přerovského letiště.