Dva zástupci společnosti Home Sentry jej navštívili v lednu 2007 v bytě na Tyršově ulici ve Frýdku-Místku.

„Začali mi nabízet protipožární hlásiče. Protože jednali slušně, pozval jsem je dál, kde mě začali přesvědčovat, že jsou ideálním ochráncem proti požárům. Potom mi řekli, že pokud budu souhlasit, již za hodinu je přijede nainstalovat technik. Nakonec jsem tu smlouvu podepsal. Přesvědčilo mě i to, že z původních třinácti a půl tisíc celkovou cenu najednou skokově snížili na deset tisíc korun,“ uvedl důchodce Vladislav Marák s tím, že protipožární hlásiče zaplatil ve dvou splátkách.

Hořelo, přístroj však nereagoval

„Když u nás v paneláku hořelo, překvapilo mě, že se ten přístroj ani nesepnul. Přitom mi tvrdili, že je velice citlivý. Proto jsem nabyl dojmu, že nejspíše ani vůbec nefunguje. Zkoušel jsem kolem mávat zapnutým zapalovačem, jenže opět houkat nezačal. Potom mě ještě dopálilo, když jsem podobné přístroje našel v jedné prodejně, kde je přitom prodávali za pár stovek,“ pokračoval Marák, jenž se z toho důvodu rozhodl přístroje reklamovat.

„Ještě předtím jsem se opakovaně pokoušel dovolat na číslo, které je uvedeno na zákaznické kartě. Jenže ani jednou jsem se nedovolal. Přitom mi zaměstnanci firmy ještě před podpisem smlouvy tvrdili, že toto číslo funguje kvůli bezpečnosti nepřetržitě. Navíc nebyla vůbec pravda, že by byly napojeny na centrálu. Podle mě se jasně jednalo o podvod,“ domnívá se Marák, jenž nikoho z firmy nezastihl ani na adrese v Ostravě. „Akorát mi nějaký člověk, kterého jsem tam potkal, sdělil, že už tady ta firma delší dobu nesídlí,“ posteskl si Marák. Podle obchodního rejstříku společnost Home Sentry definitivně zanikla v dubnu 2009.

Exmajitel firmy: Stačí poslat dopis

Redakci se ovšem podařilo najít kontakt na tehdejšího požárního technika, pětačtyřicetiletého Pavla Schoffera. Jeho stanovisko bylo důležité, neboť figuroval přímo na kupní smlouvě. „Na tento případ si už úplně nevzpomínám, jenže absolutně není pravda, že by se z naší strany jednalo o podvod. Konečná cena těchto protipožárních přístrojů byla tehdy odpovídající. Domnívám se, že dotyčnému stěžovateli jen v hlásičích došly baterie, tak to je v 99 procentech případů,“ zamyslel se Schoffer. Ohledně servisní služby řekl: "Veškeré opravy zajišťujeme přes třetí osobu. Stačí napsat dopis na adresu dodavatele v Ostavě-Přívoze, Teslova 1129/2, a ten opravář se mu ozve. Pošta se tam totiž pravidelně vyzvedává.“

Schoffer tvrdí, že člověk, který opravu zajišťuje, na místo nepřijede osobně, je však schopen pomoci.

Pavel Schoffer v současné době podniká v potravinářství. Konkrétně jde o firmu Bezgluten, která sídlí na původní adrese. „A to z toho důvodu, že dobře rozjetou společnost, kterou jsem předloni koupil, zlikvidovali novináři. Po několika reklamacích, které nepravdivým způsobem rozmázla média, jsme museli ze dne na den skončit, protože jsme už nebyli důvěryhodní. Činnost společnosti Home Sentry byla valnou hromadou zrušena, o práci tím přišlo dvaašedesát zaměstnanců. Odbyt se prostě zastavil. Nešlo to už dále. Přišel jsem o deset roků života a stejný počet kilogramů. Skončila tím firma, která chtěla lidem pomáhat a chránit jejich životy,“ uzavřel Schoffer.

MARTIN ŠRUBAŘ
MAREK CHOLEWA