„Abych řekla pravdu, tak za měsíc z důchodu neušetřím prakticky vůbec nic. Je vážně hrozná doba. O nějaké dovolené si můžu nechat akorát tak zdát. Složenky mají samozřejmě přednost," postěžovala si Deníku Daniela Pokorná z Frýdku-Místku. „Já ušetřím jen minimální částku, se kterou rozhodně nemůžu nijak vyskakovat. A když mi něco přece jenom zůstane, snažím se koupit něco vnoučatům. Z důchodu se vyskakovat nedá. Už jsem přemýšlela i o nějaké brigádě. Doufám, že něco seženu. Zaměstnavatelé o důchodce moc zájem nemají. Nechtějí ale ani mladé, protože nemají dostatečnou praxi. Je to vlastně takový začarovaný kruh," zamyslela se Marie Marteníková z Frýdku-Místku. Ve složité situaci se nachází i Josef Daněk. „Žiji sám, důchod nějak velký nemám. Když zaplatím za byt, tak mi moc peněz na živobytí nezůstane. Na pivo do hospody moc často nechodím, protože si to nemůžu finančně dovolit. To si raději kupuji lahvové pivo, které vyjde levněji. A kdy jsem naposledy byl na nějaké dovolené? To si už opravdu nepamatuji. To muselo být hodně dávno. Nemám na to ani myšlenky," popisoval svůj skromný život Josef Daněk. „Jestli něco dokážu ušetřit? Prakticky ne, žiji od výplatě k výplatě. A až budu v důchodu, což bude za pár let, tak se má situace ještě více zdramatizuje. Abych vám řekl pravdu, tak se toho začínám pomalu děsit. Nečeká mě rozhodně žádné ideální období. Platím si alespoň penzijní připojištění. Do druhého pilíře ale vstupovat nebudu. Už by se mi to nevyplatilo. Ani si nepamatuji, kdy jsem byl naposledy na nějaké dovolené, nejsou na to peníze," řekl Lubomír Chasák z Bašky.

A co vy čtenáři, ušetříte nějaké peníze v dnešní době? HLASUJTE V ANKETĚ!

Ušetří jen málo

„Já jsem byl učitel, moje manželka byla učitelka, takže něco málo ušetříme. Když ty peníze dáme dohromady, tak to nějak jde. Pokud by měl ale každý žít sám, bylo by to mnohem horší. To si raději ani nedokážu představit. A jaký mám názor na ten druhý důchodový pilíř? Připadá mi na tom zvláštní, že bych měl platit nějakým soukromým společnostem. Je to podle mě hodně nejisté. Domnívám se, že to mnohé odradí. I proto o tento finanční produkt není mezi lidmi nějaký velký zájem. Člověk je po všech těch kauzách už nedůvěřivý, čemuž se nedivím," zapřemýšlel pětasedmdesátiletý Petr Strakoš z Frýdlantu nad Ostravicí.

Jak dále dodal, nelíbí se mu ani plánované změny ve stavebním spoření. „Kdysi nabízeli slušný úrok, ten současný už tak lákavý není. Navíc se hodně nahlas mluví o dalších změnách k horšímu. Státní podpora by měla jít údajně jen na věci, které souvisejí se stavbou a úpravou domu. Měli to nechat tak, aby ty peníze mohl člověk, které si je poctivě naspořil, použít na cokoli. V tomto systému bude podle mě taky ubývat hodně lidí, které to prostě odradí," uzavřel Petr Strakoš.